Menu Region

Polska będzie oczkiem w głowie Ameryki

Polska będzie oczkiem w głowie Ameryki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

Prześlij Drukuj
Pierwsze elementy tarczy powstaną już w przyszłym roku. W Polsce pojawi się także amerykańska bateria rakiet Patriot, która pozostanie u nas do 2012 roku. Do tego czasu powinniśmy już kupić własne systemy obrony przeciwlotniczej.
Jak jednak system tarczy i patriotów będzie działał? Czy dzięki nim nasz kraj będzie bezpieczniejszy?

Bazując na opiniach ekspertów, przeanalizujmy najbardziej prawdopodobne scenariusze. Wrogi kraj wystrzeliwuje rakietę z ładunkiem atomowym w kierunku Stanów Zjednoczonych. Wyłapuje ją radar w Czechach. Błyskawicznie zaalarmowana zostaje baza w Redzikowie, gdzie znajdzie się element tarczy.
Na podstawie wyliczenia trajektorii lotu pocisku, wystrzelona zostaje rakieta pozbawiona ładunku, która ma detonować wrogi ładunek w powietrzu, z dala od celu. Będzie to miało miejsce nad Europą. Jeśli tarcza w Polsce zawiedzie, to ładunek jądrowy może zostać zniszczony nad Atlantykiem przez systemy znajdujące się na amerykańskich okrętach wojennych.

Prawdopodobnie jednocześnie zostaną wystrzelone wrogie rakiety w kierunku Polski. Jeśli ich celem będą urzędy centralne w Warszawie, to zostaną zniszczone przez baterię Patriot, która będzie stacjonować w okolicach stolicy, najpewniej w Sochaczewie, gdzie teraz stoją radzieckie systemy obrony przeciwlotniczej Newa 3.

Jeśli rakiety będą leciały na Redzikowo, to wyłapie je system obrony amerykańskiej bazy na Pomorzu. Jeśli jednak będą leciały na Kraków, Wrocław lub Szczecin, najpewniej trafią w cel. O tym, że jedna bateria ma znaczenie jedynie polityczne i ochroni tylko niewielki obszar kraju, od dawna ostrzegają eksperci.

- Powinniśmy mieć przynajmniej 10 baterii. Jedna ochroni tylko jedną bazę wojskową - mówił już kilka miesięcy temu Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, politolog amerykanista.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się