Menu Region

Amerykański parasol da nam bezpieczeństwo

Amerykański parasol da nam bezpieczeństwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec, Agata Kondzińska

2Komentarze Prześlij Drukuj
Podpisując dzisiaj umowę o budowie tarczy antyrakietowej w Polsce, Radosław Sikorski i Condoleezza Rice zmieniają sytuację w Europie.
I to zarówno militarną, jak i polityczną. Nasz kraj staje się bliskim i priorytetowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Na terytorium Polski nie tylko zostanie umieszczona część instalacji obronnych USA, ale będą również stacjonować wojska tego mocarstwa.

Nie stanie się to natychmiast. Umowę musi np. jeszcze ratyfikować polski parlament. System obrony przed rakietami balistycznymi średniego i dalekiego zasięgu zacznie w pełni funkcjonować dopiero w 2015 r.
Ale już dzisiaj tarcza i samo porozumienie polsko-amerykańskie jest narzędziem politycznym. To wyraźny znak, że nasz kraj - wbrew nadziejom Rosji - będzie jednomyślnie kontynuować politykę bliskiego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Co do tego nikt nie może mieć już wątpliwości.

- Ustawienie tarczy antyrakietowej zmienia sytuację geopolityczną Polski - podkreśla Tomasz Hypki, ekspert ds. wojskowych.

Nasz kraj staje się bardzo ważnym miejscem zarówno dla USA, jak i NATO. Jak wyjaśnia specjalista w dziedzinie wojskowej major. Michał Fiszer, z ziemi, która - nawet według doktryny sojuszu północnoatlantyckiego - miała być tylko polem walki, zmieni się w strefę, którą trzeba chronić.

- W Polsce będzie rozmieszczony jeden z trzech najważniejszych elementów tarczy, która w przyszłości stanie się strategicznym systemem obronnym USA. To właśnie lokalizacja tego systemu w Polsce daje gwarancję, że Amerykanie będą musieli chronić terytorium naszego kraju - dodaje generał Stanisław Koziej, były wiceminister obrony.

Ocenę polskich specjalistów potwierdza ekspert amerykańskich Republikanów ds. tarczy Riki Ellison. Jego zdaniem instalacja znajdzie się na liście strategicznych celów do obrony przez Stany Zjednoczone. Tym samym bezpieczeństwo Polski zwiększy się w nieporównywalny sposób.
Ale na budowie w Polsce elementów tarczy się nie kończy. Porozumienie zawiera deklarację umieszczenia na terytorium naszego kraju baterii systemu ochrony powietrznej Patriot. Dzięki temu naszego nieba będzie strzegło 96 najnowocześniejszych rakiet.

Dokument, który podpiszą dziś Sikorski i Rice, zawiera zapewnienie ze strony USA o pomocy w przypadku napaści państwa trzeciego. Czym różni się to od gwarancji, które dają USA w ramach NATO? - Amerykanie wystawiają do akcji w ramach sił sojuszu około 10 proc. swojego potencjału zbrojnego. Zawarcie z nimi dodatkowej umowy stwarza więc nadzieję, że gdyby zaszła taka potrzeba, pomogą nam, nie oglądając się na NATO - tłumaczy Fiszer.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Prezydent publicznie pokazał jaki jest niezdarny w polityce międzynarodowej

+10 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marta Graaz (gość)  •

Podczas podpisania umowy ws. tarczy Kaczyński pokazał już wszystkim widzom jak potrafi załatwiać sprawy na arenie miedzynarodowej. Po angielsku ani be ani me ani kukuryku. A takie kurtuazyjne gesty w dyplomacji są ważne. Nie powiedział niczego poza drobnymi złośliwościami. Wstyd Panie prezydencie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Adam Synowiec pod presją lini redakcji

+12 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marta Graaz (gość)  •

negatywnie wypowadał się Pan Panie Adamie o tarczy. Kilka dni temu czytałam Pana komentarz na ten temat. A teraz taki pean.

odpowiedzi (0)

skomentuj