Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerwa świąteczna: Wolne, ale nie od szkoły. Nauczyciele czekają na uczniów

Katarzyna Domagała-Szymonek
Uczniowie cieszą się z przerwy w nauce. Do szkoły wrócą  w styczniu. Wolnego nie mają za to ci nauczyciele, którzy przed świętami i Nowym Rokiem będą organizować uczniom zajęcia
Uczniowie cieszą się z przerwy w nauce. Do szkoły wrócą w styczniu. Wolnego nie mają za to ci nauczyciele, którzy przed świętami i Nowym Rokiem będą organizować uczniom zajęcia Lucyna Nenow
Dziś początek świątecznej przerwy w szkole. Cieszą się uczniowie, mniej nauczyciele. MEN uruchomiło informacyjny telefon. Chcesz szczegółów wolnego Twojego dziecka? Zadzwoń

Zajęcia sportowe, językowe, artystyczne, plastyczne, komputerowe. W tym roku oferta zajęć, jakie w przerwie świąteczno-noworocznej przygotowały szkoły dla swoich podopiecznych jest zdecydowanie bogatsza niż w latach ubiegłych.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PRZERWA ŚWIĄTECZNA W SZKOLE: DZIECI NAPRAWDĘ PRZYSZŁY!

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, wyjaśniła rodzicom, że szkoły mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę podczas przerwy w nauce. Dlatego w niektórych placówkach podczas świąteczno-noworocznej przerwy będzie nawet 50 proc. więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Szkoły muszą więc zagospodarować czas swoim podopiecznym.

W SP nr 35 w Tychach na rozpoczynającą się dzisiaj długą przerwę świąteczną utworzono specjalny harmonogram.

- Dzieci, które przed świętami będą chodziły do szkoły czas spędzą nie tylko w świetlicy. Zorganizowaliśmy dla nich zajęcia ruchowe, plastyczne i komputerowe - wymienia Tamara Widłok, zastępca dyrektora tyskiej podstawówki. Jak dodaje, w tym roku nauczyciele zajmą się grupą ponad 20-osobową. Kilkoro dzieci spędzi w szkole kilka godzin także w wigilię i sylwestra.

Krystyna Czubiak, dyrektor SP nr 51 w Katowicach rozumie pracujących rodziców, którzy wysyłąją dzieci na zajęcia do szkoły, jednak uważa, że czas przed świętami młodzi ludzie powinny spędzać z rodzicami.

- Zauważyłam, że po apelu minister edukacji, niektórzy rodzice wyszli z założenia, że skoro mają prawo posłać dziecko do szkoły, to z niego skorzystają, nawet jeśli i tak mają urlop - mówi.

W jej placówce w przerwie świątecznej będzie jeszcze więcej uczniów niż w Tychach. Każdego dnia ponad 30 z 860 uczących się w szkole. To o 50 procent więcej niż rok temu. Dlatego, do zajęć sportowych, które od zawsze odbywały się w jej szkole w dniach wolnych od nauki, szkoła zorganizowała też zajęcia artystyczne oraz opiekę na świetlicy. - W mojej szkole pracuje stu nauczycieli, nie miałam więc problemu ze zorganizowaniem dyżurów - dodaje.

Jednak mniejszych miejscowościach rodzice nie decydują się na wysyłanie dzieci do szkoły na zajęcia podczas przerwy w nauce. Tak jest w Zespole Szkół (podstawówka i gimnazjum) w liczących około tysiąca mieszkańców Kusiętach, w powiecie częstochowskim. W tym roku Anna Zębik, dyrektor placówki, poprosiła rodziców, by na oświadczeniach napisali, w jakie dni ich dzieci przyjdą do szkoły. - Okazało się, że chętnych nie ma - mówi.
Mimo to każdego dnia - z wyjątkiem świąt - szkoła będzie otwarta choć przez kilka godzin. Zresztą do tej pory co roku Anna Zębik organizowała opiekę dla dzieci, w tym, po raz pierwszy mogłaby zamknąć szkołę na klucz, bo przecież, że żaden z rodziców pomocy w opiece nad dzieckiem nie potrzebuje.

List, który pani minister ogłosiła na początku grudnia nie przekonał Łukasza Cylewskiego z Częstochowy. Jego 10-letni syn Sebastian podczas przerwy w nauce nie będzie chodził do szkoły. - Nie miałem sumienia kazać dziecku spędzać wolnego w szkole, tyle czekał na tę przerwę - mówi. I jak dodaje, wolał wziąć wolne w pracy i razem z żoną i synem przygotowywać święta w domu.

Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej Solidarności w regionie, podkreśla, że przykaz pani minister na wielu dyrektorów zadziałał... skrajnie mobilizująco.

- Szkoły wyznaczają na dyżury codziennie po czterech czy pięciu nauczycieli, a do szkoły będzie przychodziło dwoje lub troje dzieci - zaznacza.

Na stronie MEN podany jest telefon, pod który mogą dzwonić rodzice, gdy będą mieli wątpliwości w kwestii wolnego: 22 34 74 744, czynny w tygodniu do 7 stycznia 2015 w godz. 8.30-15.

Ferie i egzaminy

Kolejne przerwy w nauce oraz egzaminy szkolne

W większości szkół uczniowie wrócą do nauki dopiero 7 stycznia. A już 2 lutego znów zaczną wolne. Rozpoczną się wtedy w naszym województwie dwutygodniowe ferie zimowe, które potrwają do 15 lutego.

Maraton szkolnych egzaminów tradycyjnie rozpoczną uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej. Już 1 kwietnia napiszą sprawdzian szóstoklasisty. Dodajmy, że egzamin odbędzie się w nowej formule.

Dzień później rozpocznie się kolejna przerwa w nauce , czyli wiosenna przerwa świąteczna. Uczniowie wrócą do szkół po Wielkanocy, 7 kwietnia. Kolejny egzamin napiszą uczniowie kończący gimnazjum. Gimnazjaliści swoją wiedzę i umiejętności będą sprawdzać od 21 do 23 kwietnia. W pierwszym dniu będą egzaminowani z przedmiotów humanistycznych, drugiego dnia na arkuszach znajdą się zadania z przedmiotów ścisłych, ostatniego dnia sprawdzą swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym. Od 4 do 29 maja zaplanowano przeprowadzenie tego najważniejszego egzaminu - matury. Odbędzie się on w nowej formule. Zakończenie roku szkolnego zaplanowano na piąte 26 czerwca.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!