Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki [KLIKNIJ I WEJDŹ] Jerzy Kukuczka 1948-1989

Michał Wroński
Katowiczanin, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, ale jako pierwszy nowymi drogami i zimą. Pozostał na zawsze w Himalajach. Jego syn Wojciech  przez kilka lat pracował nad Wirtualnym Muzeum Jerzego Kukuczki. Dziś wielkie otwarcie. Muzeum jest czynne przez całą dobę
Katowiczanin, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, ale jako pierwszy nowymi drogami i zimą. Pozostał na zawsze w Himalajach. Jego syn Wojciech przez kilka lat pracował nad Wirtualnym Muzeum Jerzego Kukuczki. Dziś wielkie otwarcie. Muzeum jest czynne przez całą dobę Polski Związek Alpinizmu
Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: Dziś otwarcie wirtualnego muzeum poświęconego najbardziej znanemu polskiemu alpiniście. Będzie czynne przez całą dobę.

Dziś rozpoczyna działalność Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki - pierwszego Polaka i drugiego człowieka w historii, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięcznikow. Nad jego utworzeniem przez kilka ostatnich lat pracował syn słynnego himalaisty - Wojciech. Uruchomienie tego internetowego projektu zbiega się w czasie ze wznowieniem książki "Mój pionowy świat" autorstwa Jerzego Kukuczki - lektury obowiązkowej dla każdego szanującego się miłośnika gór.

Czternaście opowieści jak czternaście szczytów

Do Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki wejście prowadzi przez stronę internetową www.jerzykukuczka.com. Znajdziemy tam fotografie, filmy, materiały audio, skany odręcznych zapisków i dokumentów związanych z postacią najsłynniejszego polskiego himalaisty.

- W Wirtualnym Muzeum znalazła się historia zdobywania przez mojego ojca kolejnych ośmiotysięczników. Każdemu z tych wejść poświęcony jest osobny tekst wraz z materiałami audio - wyjaśnia Wojciech Kukuczka.

Większość umieszczonych w wirtualnym muzeum eksponatów pochodzi z domowych zbiorów rodziny Kukuczków (resztę dostarczyli przyjaciele i znajomi alpinisty). Ich opracowanie, tak aby nadawały się do udostępnienia w postaci cyfrowej, wymagało lat żmudnej pracy oraz iście benedyktyńskiej cierpliwości.

- A także niemal detektywistycznych zdolności, bo dużo czasu zajęło samo opisanie tych materiałów - dopowiada Wojciech Kukuczka.

Wejść do wirtualnego muzeum może każdy - nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Zgromadzone tam materiały można będzie oglądać, ale już ich pobieranie przez gości nie będzie możliwe. Zasoby muzeum będą systematycznie powiększane w miarę jak opracowywane będą kolejne dokumenty związane z dokonaniami Kukuczki.

"Mój pionowy świat" wraca na księgarskie półki

Uroczyste uruchomienie muzeum odbędzie się dziś o godzinie 18 podczas spotkania w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Przyjść może każdy (wstęp wolny). Udział w spotkaniu weźmie Wojciech Kukuczka, żona Jerzego - Cecylia, a także przyjaciele tragicznie zmarłego himalaisty. Będzie to także okazja do zaprezentowania wznowionej wersji książki "Mój pionowy świat" autorstwa Jerzego Kukuczki.
- Mimo upływu lat ta autobiografia w dalszym ciągu świetnie się broni. To, co stanowi o jej sile, to takie publiczne odkrycie się Czytelnikom przez jej autora - mówi Jagoda Mytych, autorka internetowego bloga Góry Książek. Jak dodaje obecnie temat gór wysokich w literaturze przeżywa swój renesans, na co niestety duży wpływ miały tragiczne wydarzenia z ubiegłego roku.
- Tematyka górska stała się sprawą społeczną - podkreśla Jagoda Mytych.

Minęło ćwierć wieku, a dla ludzi gór wciąż jest wielki

Ten rok dla bliskich, znajomych i wielbicieli Jerzego Kukuczki jest niewątpliwie szczególny. 24 października minęło dokładnie ćwierć wieku od dnia, gdy zginął on na południowej ścianie Lhotse - "problemie XXI wieku", jak mawiali o niej alpiniści (do tej pory została pokonana tylko raz).

W rocznicę śmierci Kukuczki do kin trafił wyreżyserowany przez Pawła Wysoczańskiego film "Jurek" - fabularyzowany dokument poświęcony słynnemu himalaiście. Obraz nie jest pierwszym (ani zapewne ostatnim) filmem przypominającym tą postać, a zainteresowanie jakim się cieszy najlepiej świadczy o tym, że mimo upływu lat ludzie wciąż pamiętają dokonania Kukuczki.

- Tej jesieni wygłosiłem siedem pamiątkowych prelekcji, a za każdym razem miałem pełną salę - mówi Ignacy "Walek" Nendza, instruktor wspinaczki z Katowic, który jak mało kto znał Kukuczkę. Jak dodaje w całej Polsce działa obecnie kilkadziesiąt szkół noszących imię słynnego himalaisty. W rodzinnych Katowicach Kukuczka jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego. W przyszłym roku doczeka się także - podobnie jak sześciu innych tragicznie zmarłych alpinistów z tutejszego Klubu Wysokogórskiego - pamiątkowego obelisku w Parku Kościuszki.

Czy wiesz, że?

Kluczowe fakty z życia Jerzego Kukuczki

  • Urodził się w Katowicach - Bogucicach i tutaj też spędził całe życie.
  • Rodzina pochodziła jednak z Istebnej i stąd też właśnie tam, w przysiółku Wilcze, znajduje się obecnie izba pamięci słynnego himalaisty.
  • Swoją himalajską karierę rozpoczął i zakończył na Lhotse, czwartym szczycie świata.
  • Jesienią 1979 roku zdobył go wspólnie z Andrzejem Czokiem (obaj szli bez tlenu), Andrzejem Heinrichem i Janusz Skorkiem. Dziesięć lat później razem z Ryszardem Pawłowskim próbował przejść niepokonaną wówczas południową ścianę. Około wysokości 8300 m. n.p.m. Kukuczka odpadł od skały, lina nie wytrzymała, pękła i alpinista runął w przepaść. Ciała nigdy nie odnaleziono.
  • Na skompletowanie Korony Himalajów i Karakorum (tj. wszystkich 14 ośmiotysięczników) Kukuczka potrzebował zaledwie ośmiu lat.
  • W większości przypadków były to albo pierwsze wejścia zimowe, albo wejścia połączone z wytyczeniem nowej drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo