Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwrócona hipoteka. Seniorzy powinni uważać na parabanki. Pomoże rzecznik praw obywatelskich

Jacek Wierciński
Maciej Jeziorek/Polskapresse
W życie weszła właśnie ustawa, regulująca zasady działania odwróconych hipotek. To szansa na spory zastrzyk gotówki obok często niskiej emerytury czy renty, a te w naszym regionie pobiera aż 450 tysięcy osób na 2,3 mln mieszkańców. Eksperci oceniają, że odwrócone hipoteki to dobry pomysł, ale seniorzy na razie nie garną się do nowej propozycji .

"Odwrócona hipoteka" to umowa zawierana przez bank i indywidualnego klienta. Oznacza nowy rodzaj kredytu, często wypłacanego w ratach, którego klient nie spłaca w gotówce, ale poprzez przejęcie przez bank własności mieszkania lub nieruchomości po jego śmierci (więcej szczegółów w ramce obok). Na razie szturmu emerytów nie ma, ale przecież ustawa obowiązuje dopiero od kilku dni.

- Sprawdziłam to w wydziałach urzędu, do których mogliby się zgłaszać mieszkańcy z pytaniami o takie transakcje - mówi Justyna Mazur z sopockiego magistratu . - Nie zaryzykowałabym tezy, że sopocian w ogóle nie interesują odwrócone hipoteki. Być może po prostu nie do końca oswoili się na razie z wprowadzanymi w prawie zmianami. Myślę, że zainteresowanie może zacząć się pojawiać stopniowo, kiedy informacje na ten temat ukażą się w mediach. Nie bez wpływu jest też zapewne to, że mamy okres przedświąteczny, kiedy ludzie koncentrują się na przygotowaniach do świąt - dodaje.

Zainteresowania na razie nie odnotowano także w gdyńskim Centrum Aktywności Seniora, a także w większości pomorskich banków. - Ten temat nie pojawiał się w rozmowach naszych seniorów, choć generalnie z zasady unikamy tematów chorób czy finansów. Co innego spotkania tematyczne. Chętnie zorganizowałabym takie poświęcone odwróconej hipotece - deklaruje Katarzyna Jabłońska, wiceprezes stowarzyszenia Aktywny Puck prowadzącego Klub Aktywnego Seniora.

Właśnie z myślą o tego typu inicjatywach rzecznik praw obywatelskich przygotował skierowaną do seniorów 44-stronicową broszurę, która wyjaśnia zawiłości odwróconych hipotek. Ostrzega jednak równocześnie przed działalnością tzw. parabanków, które nie mogą oferować odwróconych hipotek, ale proponować podobne umowy i niekoniecznie wywiązywać się z zobowiązań. Publikacje trafić mają do uniwersytetów trzeciego wieku oraz organizacji pozarządowych zajmujących się seniorami. - Mogą się one do nas zgłaszać w tej sprawie na adres mailowy: [email protected]. Publikacja jest też dostępna na stronie internetowej RPO - wyjaśnia Anna Kabuls - by informacje trafiły do wszystkich zainteresowanych.

- Odwrócona hipoteka to furtka, która może zdecydowanie podnieść jakość życia seniorów i to niekoniecznie, jeśli chodzi o aspekt finansowy. Ludzie pracują przez wiele lat, a później - bywa - dostają śmieszne pieniądze jako emeryturę. Rozwój osobisty czy kreatywność osób starszych są ważne, ale przy kilkusetzłotowej emeryturze to nie wystarczy - ocenia Przemysław Staroń, psycholog i kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Według niego, np. dla osób bezdzietnych to rozwiązanie może być bardzo atrakcyjne. Eksperci podkreślają jednocześnie, że polscy seniorzy niechętnie sięgają po nowinki, więc odwrócona hipoteka przebojem nie będzie. Przynajmniej na razie.

ODWRÓCONA HIPOTEKA - WAŻNE INFORMACJE:

Warto wiedzieć
Skąd się bierze suma, na jaką zawarta zostaje umowa
Kwota zależy nie tylko od wartości nieruchomości i kosztów kredytu, ale też m.in. od płci i wieku właściciela (która ma wpływ na statystyczną długość życia), a czasem też od stanu jego zdrowia.

Jak wygląda umowa
Ważne, by pamiętać, że odwrócona hipoteka zawierana jest na określoną sumę. Jeśli zdecydujemy się na raty, nie będą one wypłacane dożywotnio, a jedynie w określonej liczbie (np. 200 rat po 1 tys. zł). Jeśli klient umrze przed zakończeniem trwania umowy, jego spadkobiercy będą mieli rok, by wystąpić do banku o niewypłacone na podstawie kontraktu pieniądze. Bank będzie musiał także wypłacić im różnicę pomiędzy wysokością zawartej umowy a wartością nieruchomości. Spadkobiercy będą mogli jednak utrzymać nieruchomość, o ile w ciągu roku spłacą kwotę wypłaconą klientowi przed śmiercią.

Popełniony błąd nie musi kończyć się dramatycznie.
Klient może bez podania przyczyny odstąpić od umowy odwróconego kredytu hipotecznego w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia. Wystarczy w tym czasie złożyć do banku oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki