Menu Region

Dzięki bazie Polska włącza się w globalny system obrony

Dzięki bazie Polska włącza się w globalny system obrony

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Włodzimierz Marciniak

Prześlij Drukuj
Podpisanie przez Polskę umowy w sprawie instalacji elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na naszym terytorium jest potwierdzeniem naszej pozycji jako istotnego sojusznika USA.
Realizacja tego projektu oznacza, że stosunkom polsko-amerykańskim nadany zostanie głębszy wymiar. Najwięcej jednak zyskamy jako członek NATO. Oto stajemy się bowiem państwem, na którego terytorium znajdować się będzie ważny element amerykańskiej globalnej infrastruktury obronnej.

Instalacja tych wyrzutni jest niewątpliwie wydarzeniem przełomowym także z innego powodu. Gdy w marcu 1999 roku Polska wraz z Czechami i Węgrami przystępowała do NATO, Rosjanie publicznie sformułowali tezę, że na terenie nowych członków nigdy nie mogą zostać rozmieszczone żadne instalacje militarne. Dziś dokonał się przełom. Nie ulega więc wątpliwości, że na mapie sojuszu północnoatlantyckiego Polska będzie zajmowała lepszą niż do tej pory pozycję.

Rosja nie odegra się za tarczę - ma dziś inne problemy

W dyskusjach o polskiej polityce zagranicznej pojawia się często teza, według której im bliższe mamy stosunki z USA, tym silniejszą mamy pozycję w Unii Europejskiej. To nieprawda. O naszej pozycji w Unii stanowi nasz kapitał społeczny, intelektualny oraz przede wszystkim siła naszej gospodarki. Nieprawdą jest także, że zacieśniając nasze relacje z USA, Polska jest na cenzurowanym.

Trzeba wiedzieć, że wiele z państw, które oficjalnie krytykowały Polskę za plany instalacji tarczy, jednocześnie same uczestniczą w tym projekcie. Chociażby Francja i Niemcy. To podwójna gra. Krytyka spadła na Polskę z dwóch powodów. Jeden to popularna do niedawna w Europie Zachodniej retoryka antyamerykańska, i ta na szczęście się kończy, ponieważ Europa i Ameryka ponownie zbliżają się ku sobie. Drugi powód to niechęć do braci Kaczyńskich. Jednak ani jedno, ani drugie nie wpływa realnie na nasze bezpieczeństwo i rzeczywistą pozycję w UE.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się