Menu Region

Polski pas tornad

Polski pas tornad

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Obowiązkowe schrony na trasie huraganów. Wichury, powodzie i susze będą coraz częściej Betonowy schron w każdym domu, który znajduje się na trasie tornad, specjalne programy ostrzegawcze dla mieszkańców - to konieczność, przed którą już stoi Polska.
Betonowy schron w każdym domu, który znajduje się na trasie tornad, specjalne programy ostrzegawcze dla mieszkańców - to konieczność, przed którą już stoi Polska. Na tym jednak nie kończą się złe wiadomości. Na południu musimy się spodziewać częstszych powodzi, a na zachodzie i w centrum susz pustoszących pola i wywołujących pożary lasów - ostrzegają klimatolodzy.

- W Polsce niedługo będzie tak jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozrysowano aleję występowania tornad i gdzie każdy musi po prostu mieć schron - przewiduje prof. klimatologii Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. I dodaje: - To już nie przelewki.

Zagrożona jest duża część kraju. - Aleja tornad przebiega u nas w rejonach od Wrocławia przez Łódź i Podgórza aż do Podlasia - alarmuje prof. Lorenc. Trąby powietrzne będą występować około sześciu razy do roku - od wiosny do jesieni.

IMGW wkrótce przygotuje specjalną mapę, na której znajdą się rejony kraju najbardziej zagrożone tornadami. Instytut apeluje do rządu, aby uruchomił specjalny program badawczy pozwalający wyjaśnić genezę tych zjawisk. Dzięki czemu będzie można ostrzegać przed kataklizmami.

Alarm klimatologów wywołała trąba powietrzna, która przeszła przez Polskę w ostatni weekend. Uśmierciła ona cztery osoby, zraniła ponad 30 i uszkodziła ponad 770 domów. Straty, jakie wyrządziła, szacowane są w milionach złotych. Zdaniem łowców burz trąba miała siłę F4 na sześciostopniowej skali.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się