Menu Region

Rakiety z Kaliningradu mogą uderzyć w Warszawę

Rakiety z Kaliningradu mogą uderzyć w Warszawę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki, Tony Halpin

1Komentarz Prześlij Drukuj
W obwodzie kaliningradzkim stacjonuje 25 tys. rosyjskich żołnierzy. Ale prawdziwą siłą enklawy są Flota Bałtycka oraz wyrzutnie rakiet z głowicami nuklearnymi.
Od przyszłego roku Kaliningrad stanie się jednym z czterech miejsc w Rosji, w których hazard będzie legalny.

Ale Polacy już spoglądają na obwód kaliningradzki z niepewnością. Z doniesień prasy brytyjskiej wynika, że Rosja chce uzbroić Flotę Bałtycką w broń nuklearną. To odpowiedź na przyszłą instalację w naszym kraju tarczy antyrakietowej.

Jeszcze 10 lat temu obwód kaliningradzki był zapomnianą rosyjską enklawą, miejscem odizolowanym od reszty Europy i zrujnowanym w następstwie upadku Związku Radzieckiego.
Koniec zimnej wojny i utrata bezpośredniego połączenia z Rosją, a także kryzys gospodarczy w tym kraju doprowadziły do dotkliwej biedy w regionie. Bezrobocie rosło w zastraszającym tempie. Wielu młodych ludzi wyjechało. W tej sytuacji Władimir Putin podjął zdecydowane działania na rzecz rozwoju Kaliningradu, który jest ważnym ośrodkiem handlowym.

Kreml starał się uczynić z Kaliningradu modelowy przykład współpracy z Unią Europejską. Putinowskie plany zamienienia Kaliningradu w bałtycki odpowiednik Las Vegas i Hongkongu zaczęły już przyciągać zachodnich inwestorów.

To Władimir Putin wskazał Kaliningrad jako jeden z zaledwie czterech rejonów Rosji, gdzie od 2009 r. hazard będzie legalny. W mieście zaczęła szybko powstawać specjalna strefa kasyn z 30 tysiącami pokoi hotelowych.

Mimo że w stolicy obwodu wciąż przeważa ponura sowiecka architektura, powstało tu już kilka eleganckich centrów handlowych, kolejne są w budowie.

Gubernator Georgij Boos, były dyrektor federalnego urzędu podatkowego, trafił do obwodu w 2005 r. Został wysłany przez Putina z misją przyspieszenia inwestycji. Przyjęte w 2006 r. regulacje nadały Kaliningradowi status specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami nowi inwestorzy są na 6 lat zwolnieni z podatku od zysków.

- Średnie pensje wzrosły u nas o 31 proc. W zeszłym roku Kaliningrad był regionem o najwyższym wzroście gospodarczym w Rosji - chwali się Boos. - Pięć lat temu nikt by nie uwierzył w to, co się teraz dzieje.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

rakiety

+13 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pol (gość)  •

" Ale prawdziwą siłą enklawy są Flota Bałtycka oraz wyrzutnie rakiet z głowicami nuklearnymi."
A dlaczego Polska jeszcze nie posiada takich rakiet ?? To napewno dałoby wiele do myślenia ruskom zanim zdecydowaliby się na jakiś głupi "krok" przeciwko Polsce.

odpowiedzi (0)

skomentuj