Menu Region

Sprawdź, kto ma prawo skorzystać z renty

Sprawdź, kto ma prawo skorzystać z renty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Patrycja Wacławska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jeśli zdrowie ci nie dopisuje, a ze względu na staż pracy lub wiek nie możesz przejść na wcześniejszą emeryturę, ubiegaj się o rentę.
Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie pozwalające utrzymać się osobom, które z uwagi na zły stan zdrowia nie są w stanie pracować. Przyznanie prawa do renty zależy przede wszystkim od wyniku badania przeprowadzonego przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szczegółowe informacje o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać rentę, znajdziesz w dzisiejszym Poradniku. Piszemy także o tym, jakich formalności należy dopełnić, ubiegając się o świadczenia.

Więcej o przyznawaniu renty dowiesz się z kolejnych wydań naszej gazety. Napiszemy, kto może dostać rentę bez stażu pracy. Doradzimy, jak skutecznie odwołać się od niekorzystnej decyzji urzędników, a także podpowiemy, jak samodzielnie obliczyć wysokość tego świadczenia.
Prawo do renty z uwagi na zły stan zdrowia (tzw. chorobowe) mogą uzyskać jedynie te osoby, które jednocześnie spełnią trzy warunki.

1. Niezdolność do pracy

Panuje błędne przekonanie, że między niezdolnością do pracy a chorobą można postawić znak równości. Osoby, u których specjalista zdiagnozował określone schorzenie, są pewne, że mogą liczyć na przyznanie renty. Kiedy orzecznik stwierdzi, że mimo choroby są zdolne do pracy, czują się oszukane. Żeby uniknąć rozgoryczenia, warto znać podstawowe zasady, którymi kierują się lekarze orzecznicy ZUS-u.

Rola orzeczników nie polega na ocenie stanu zdrowia danej osoby. Ich zadaniem jest stwierdzenie, czy jest ona zdolna do wykonywania pracy, czy też nie. Na otrzymanie renty z tytułu niezdolności do pracy mogą liczyć jedynie te osoby, które nie tylko są niezdolne do pracy, ale też nie rokują odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu się i w związku z tym nie mają możliwości podjęcia pracy ani w dotychczasowym zawodzie, ani w innym, do którego mogłyby zostać przyuczone.

Niezdolność do pracy może mieć jeden z trzech stopni (są one odpowiednikami dawnych grup inwalidzkich). Określa go orzecznik. Stopień niezdolności do pracy przekłada się wprost na wysokość renty. Od niego uzależnione są także niektóre przywileje, na przykład prawo do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów koleją i autokarami.

Obecnie przyznawane są następujące stopnie niezdolności do pracy:
częściowa niezdolność do pracy (dawna III grupa) - orzeka się ją u osób, które nie są zdolne do pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami,
całkowita niezdolność do pracy (dawna II grupa) - orzeka się ją, jeśli dana osoba jest niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy,
całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa) - orzeka się ją w przypadku tych osób, które są niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a ponadto wymagają stałej opieki.
1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się