Menu Region

Hala sportowa w Łodzi do modernizacji. Co się zmieni?

Hala sportowa w Łodzi do modernizacji. Co się zmieni?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

(izj)

Prześlij Drukuj
4 tys. osób zamiast dotychczasowych 7,5 tys. (a wraz z dostawieniem dodatkowych trybun na krótkich bokach – 9 tys.) zasiądzie na widowni hali sportowej przy ul. Skorupki 21 po jej kompleksowej modernizacji. Pierwsze prace remontowe w tzw. Pałacu Sportu, bo tak często jest nazywany ten obiekt, zostaną wykonane jeszcze w tym roku. W tegorocznym budżecie jest na nie zaplanowana suma 1 mln 140 tys. zł, z czego 369 tys. zł będzie kosztowało przygotowanie specjalistycznej dokumentacji.
1/11

Drogi i parkingi wokół hali zostaną także przebudowane.

  • Już w przyszłym roku po drewnianych siedziskach nie będzie śladu.
  • Dla poprawy akustyki zostanie zbudowany podwieszany sufit.
  • Wyjścia ewakuacyjne zostaną poszerzone.
  • Prace podczas modernizacji hali będą odbywały się przede wszystkim w środku budynku.
Zostanie w niej określony dokładny zakres prac, jakie trzeba wykonać, by w obiekcie mogły być organizowane imprezy masowe (obecnie nie ma takiego pozwolenia). Dokumentacja ma być gotowa przed końcem października.

- W ramach prac w obiekcie nie trzeba będzie nic wyburzać, dlatego też będzie ona mogła funkcjonować bez przeszkód przez cały okres remontu – mówi Wiesław Janus przygotowujący dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy hali.
- W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace związane z dostosowaniem obiektu do przepisów przeciwpożarowych. Zostanie więc zamontowany dźwiękowy system ostrzegania i czujki pożarowe, jak również zostanie zbudowana instalacja wentylacji i oddymiania, a także poszerzone ciągi komunikacyjne i wyjścia ewakuacyjne.

W przyszłym roku jest z kolei planowana wymiana wszystkich siedzisk. Te obecne drewniane zostaną zastąpione nowymi, automatycznie składanymi i wykonanymi z plastiku. W dalszej kolejności zostanie poprawione również oświetlenie i akustyka hali. Dla ulepszenia tej drugiej zostanie zbudowany podwieszany sufit, którego zadaniem będzie zmniejszenia pogłosu w gmachu. Zostaną także przebudowane drogi i parkingi przylegające bezpośrednio do hali.

- Modernizacja będzie realizowana etapami, przez najbliższe kilka lat, w zależności od posiadanych środków - mówi Radosław Podogrocki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który sprawuje pieczę nad halą. - Całkowity koszt prac jest wstępnie szacowany na mniej niż 25 mln zł.

Po renowacji władze MOSiR chcą organizować w obiekcie koncerty oraz rozgrywać mecze (np. siatkówki i koszykówki), które nie wymagają tak dużej widowni jak ta w Atlas Arenie.

***
Projekt hali został przygotowany przez inżyniera z Politechniki Gdańskiej na początku lat 50. Jej budowa ruszyła w 1953 r. i trwała trzy lata. W tym czasie powstały powiązane ze sobą łuki żelbetowe oparte na przyporach. Inwestycje realizowano ręcznie, bez udziału specjalistycznych dźwigów. Uczestniczyło w niej kilka firm. Drewno do budowy sprowadzono z terenów tzw. Wału Pomorskiego (część systemu umocnień wschodniej granicy III Rzeszy przebiegającego przez miejscowości: Szczecinek, Wałcz, Tuczno i Gorzów Wielkopolski), które zostały poważnie zniszczone podczas II wojny światowej.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się