Menu Region

Wybory samorządowe 2014: Symulacja przedwyborcza. Platforma...

Wybory samorządowe 2014: Symulacja przedwyborcza. Platforma wygrywa z PiS 9:7

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dr Norbert Maliszewski, dr Tomasz Jurkiewicz

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Platforma może wygrać wybory samorządowe, ale w kilku województwach będzie musiała oddać władzę PiS - wynika z symulacji przeprowadzonej przez dr. Tomasza Jurkiewicza i dr. hab. Norberta Maliszewskiego z UW.
Na starcie kampanii PO wygrywa w dziewięciu, a PiS w siedmiu sejmikach wojewódzkich, wedle symulacji wyników wyborów. Średnie sondażowe przeliczono na mandaty, wygrana oznacza w tym przypadku największą ich liczbę w danym województwie. Kwestia wygranej będzie przedmiotem politycznego sporu ze względu na znaczenie tych wyborów. Są one pierwszym tak poważnym testem dla premier Ewy Kopacz jako przywódcy partii rządzącej.
Wygrana wzmocniłaby ją politycznie i na miesiące ukróciłaby dyskusje o możliwej dezintegracji PO. To oczywiście wilcze prawo opozycji, aby przy takim rezultacie podkreślać, że w porównaniu do wyników wyborów sprzed czterech lat Platforma relatywnie traci. Wygrała wtedy w 12 województwach, podczas gdy PiS jedynie w trzech. Biorąc pod uwagę możliwość rządzenia, to o ile w 2010 r. w koalicji z PSL i/lub SLD mogła mieć większość w każdym województwie, obecnie może jej się udać stworzyć większościowe koalicje w co najwyżej 12.

Preferencje partyjne - dynamika poparcia
Wyniki symulacji


Na bazie średnich wyników z siedmiu sondaży (m.in. TNS Polska, CBOS, IBRiS, MB) do parlamentu z ostatniego miesiąca (średnia PO - 32,6 proc., PiS - 30,4 proc., SLD - 8,3 proc., PSL - 5,6 proc., KNP JKM - 5,1 proc.) i przy założeniu struktury oddawanych na komitety wyborcze głosów w poszczególnych okręgach wyborczych takiej jak w poprzednich wyborach samorządowych i ostatnich wyborach do europarlamentu oszacowano, jak w przybliżeniu kształtowałby się podział mandatów do sejmików wojewódzkich.

PO wygrywa w województwach: dolnośląskim (wspólna lista z Dutkiewiczem), kujawsko-pomorskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, gdzie mogłaby rządzić samodzielnie, oraz w wielkopolskim, opolskim i lubuskim, gdzie musiałaby wejść w koalicję z którymś z mniejszych ugrupowań lub komitetem lokalnym. W mazowieckim i świętokrzyskim PO wprawdzie przegrywa, ale w koalicji z PSL lub PSL i SLD miałaby większość.PiS wygrywa w: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim, gdzie miałby - według symulacji - większość samodzielną, oraz w łódzkim, gdzie miałby tyle samo mandatów co koalicja PO-PSL, mazowieckim, gdzie mógłby stworzyć koalicję tylko z PSL, oraz świętokrzyskim, gdzie mógłby rządzić w koalicji z PSL lub SLD. Teoretycznie mógłby także rządzić w Wielkopolsce, gdzie musiałby tworzyć koalicję z PSL i SLD, w województwie opolskim, gdzie z kolei konieczna byłaby też mało prawdopodobna koalicja z mniejszością niemiecką i SLD, a w lubuskim w koalicji z SLD miałby tyle samo głosów co PO. Wszystkie te koalicje PiS są jednak mało prawdopodobne.

Większe możliwości koalicyjne PO oraz fakt istnienia koalicji rządowej PO-PSL i dość prawdopodobne przeniesienie jej, tak jak cztery lata temu, na stopień sejmików oznaczałyby, że w 11 województwach rządziłyby koalicje z PO, w czterech zaś PiS rządziłby samodzielnie. Niewiadomą byłaby sytuacja w łódzkim, gdzie byłby klincz 17+1:18 i prawdopodobnie podejmowane byłyby próby przeciągnięcia w którąś stronę przynajmniej jednego radnego.

Patrząc na wyniki wyborów do sejmików w skali ogólnopolskiej, warto zauważyć, że w stosunku do 2010 r., gdyby wyniki symulacji miały się potwierdzić, to PO uzyskałaby o prawie 40 mandatów więcej. Jeszcze więcej zyskuje PiS, który w stosunku do 2010 r. miałby prawie 100 dodatkowych mandatów. Najwięcej tracą dwie mniejsze partie, których reprezentacja byłaby kilkukrotnie mniejsza.Lokalne komitety


Symulacja została przeprowadzona na wynikach sondaży dotyczących wyborów parlamentarnych. Ostatnio przeprowadzono dwa sondaże poparcia w wyborach do sejmików. Dla poprawności wnioskowania przeprowadzono symulację także na nich i daje ona dość zbliżone wyniki. Z uwagi na nieco wyższe w nich wyniki SLD i PSL partie te tracą mniej mandatów, ale i tak ich stan posiadania zmniejszyłby się o połowę, zyski PO i PiS byłyby zaś nieco mniejsze. W samych wynikach dla województw natomiast niewiele by się zmieniło: PO w trzech województwach (kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i śląskim) musiałby szukać koalicjanta, w łódzkim mimo wygranej PiS możliwa byłaby koalicja PO-PSL-SLD, na Podlasiu natomiast byłby klincz: koalicja PO-PSL kontra PiS 15:15.
1 »
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jesteśmy blisko!

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dorek  •

Jesteśmy o krok, żeby przegonić bufetową i uratować Naszą Warszawę.. Dajmy szanse Sasinowi, to porządy i rzetelny gość, jego program jest wart realizacji i facet ze świeżym podejściem, niewypalony jak obecna rządząca!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mniejszości na Śląsku

+2 / -2

Zdjęcie autora komentarza

Andrzej Roczniok  •

Lista nr 15 KWW MNIEJSZOŚCI NA ŚLĄSKU został zgłoszony do sejmiku przez Związek Ludności Narodowości Śląskiej z hasłem – JĘZYK ŚLĄSKI DO SZKÓŁ.
ZLNS chciał wystawić listę „Narodowości śląskie”, ale Komisarz Wyborczy odmówiła rejestracji i dlatego dokonaliśmy zmiany na MNIEJSZOŚCI śląskiej NA ŚLĄSKU. Cztery lata temu ZLNS odmówiono rejestracji komitetu wyborczego „Narodowość śląska a insze Ślonzoki”, sprawa obecnie czeka na rozpatrzenie w Strasburgu.
Z powyższych powodów ZLNS stwierdza, że wybory komunalne w Polsce nie są wolne i demokratyczne.
Ponadto podana w artykule symulacja podaje, że sejmik woj. śląskiego liczy 48 osób, co jest nieprawdą, gdyż liczy 45.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najnowsze informacje dot. systemów PKW.

+3 / -2

Zdjęcie autora komentarza

 •

2014-10-06.
"Kolejna – która to już? – wtopa Państwowej Komisji Wyborczej. Tym razem padł system do rejestracji list z kandydatami startującymi w wyborach samorządowych. I, jak w przypadku poprzednich awarii, dokumenty znów trzeba wypełniać ręcznie.

– Od rana rejestruję listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w powiecie przasnyskim i wszędzie są problemy. System praktycznie nie działa w żadnym urzędzie – mówi Maciej Wąsik, kandydat PiS do sejmiku woj. mazowieckiego. – Informatycy nie mogą nic na to poradzić, więc potwierdzenia rejestracji list są wypisywane ręcznie, co zajmuje mnóstwo czasu. Można sobie tylko wyobrazić, co będzie się działo we wtorek, kiedy mija termin rejestracji list, nie mówiąc już o dniu wyborów – dodaje Wąsik".

Jak widać, towarzysze funkcjonariusze w PKW już ćwiczą "wyniki wyborcze".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zamiast zakazać, tylko przesunęła przyjazd 30 delagacji z Afryki z ebolą !

+5 / -2

Zdjęcie autora komentarza

Krystyna Stefańska  •

W listopadzie do Łodzi miały przyjechać na Kongres Polsko-Afrykański delegacje z 30 krajów Afryki, również z tych gdzie wzrasta śmiertelność na ebolę. Lekarze biją na alarm, bo ebola jest niezwykle zakaźna i może dotknąć każdego.prez..Zdanowska nie zablokowała tego kongresu,lecz przesunęła przyjazd eboli po wyborach do Łodzi. Łodzianie w wyborach samorządowych pokażmy jej środkowy palec. Tylko za to jedno - won. Skasować ją w wyborach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Im bliżej wyborów, tym bardziej lemingi są urabiani przez łże sondażownie.

+17 / -4

Zdjęcie autora komentarza

 •

Przeciętny użyteczny idiota ma uwierzyć, że mafia PO jest jedyną alternatywą dla Polski,
bo jak nie, to przyjdzie Kaczyński i zabraknie szczawiu, mirabelek, będzie głód,
wojna z Rosją, etc.
Dzięki takim "sondażom" leming jest też przekonywany o wysokiej przewadze mafii PO
i nie zdziwią go już kolejne "awarie serwerów" i "cuda" przy urnach.
Tak ma myśleć przeciętny leming i tak myśli, oglądając kolejne cudowne "sondaże" POparcia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Błąd

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

W województwie łódzkim sejmik będzie liczył 33 radnych, a nie tak, jak wychodzi z symulacji - 36.

odpowiedzi (0)

skomentuj