Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat temu nad Olzą powstał Legion Śląski

Jacek Drost
Zdziesiątkowany Legion Śląski na czele z Hieronimem Przepilińskim w 1916 r. w Warszawie
Zdziesiątkowany Legion Śląski na czele z Hieronimem Przepilińskim w 1916 r. w Warszawie Fot. ZBIORY MUZEUM Śląska Cieszyńskiego
Sto lat temu nad Olzą powstał Legion Śląski, zwany cieszyńskim. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń na Śląsku Cieszyńskim. Nad Olzą obchodzono 100-lecie wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna.

Nie tylko dla miasta, ale także całego regionu - Śląska Cieszyńskiego, ale i Śląska - to było kluczowe wydarzenie. Stanowiło zwieńczenie procesu tworzenia się nowoczesnego narodu polskiego na Śląsku. To właśnie wtedy Ślązacy dowiedli w sposób jednoznaczny, że czują się cząstką polskiej wspólnoty losów - tak Krzysztof Szeląg, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej komentuje powstanie Legionu Śląskiego (zwanego również cieszyńskim), który w 1914 roku sformowany został z ochotników pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, włączony do Legionu Wschodniego i jako część II Brygady Legionów pod dowództwem płk. Józefa Hallera uczestniczył we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarabii, na Bukowinie i Wołyniu.

W szybkim tempie - po utworzeniu w dniu 16 sierpnia 1914 r. Legionów Polskich - szeregi Legionu Śląskiego, na którego czele stanął Hieronim Przepiliński, kierownik szkoły wydziałowej w Cieszynie i komendant organizacji sokolskich na Śląsku Cieszyńskim, rozrosły się do ponad 400 ochotników, wśród których najliczniej reprezentowani byli młodzi górnicy i metalowcy z Zagłębia Kawińskiego i Ostrawskiego, Dziedzic oraz Trzyńca, a ponadto rzemieślnicy, uczniowie i studenci, nauczyciele, kupcy i urzędnicy. Nie zabrakło także synów chłopskich oraz górali z okolic Istebnej i Jabłonkowa.

Wyekwipowany ze składek mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, obozujący w cieszyńskim Parku Sikory, Legion Śląski po miesiącu intensywnych ćwiczeń 21 września 1914 r. zaprezentował się licznie przybyłym z tej okazji na cieszyński rynek mieszkańcom miasta i regionu, a po uroczystym pożegnaniu udał się na dworzec, skąd odprawiony został do Mszany Dolnej, gdzie po kilku reorganizacjach zrąb oddziału włączony został - jako 2. kompania, nazywana "śląską" - do 1. batalionu 3. pułku piechoty II Brygady Legionów Polskich. Odtąd też miał brać udział we wszystkich działaniach wojennych prowadzonych przez macierzysty pułk.

- Z całego Śląska Cieszyńskiego do Legionu trafiło około 600 ochotników. 21 września zwarta grupa 400 legionistów wyszła z Cieszyna. To był już oddział zorganizowany, widać było potencjalną daninę krwi jaką Śląsk zamierza oddać Polsce - wyjaśnia dyrektor Szeląg dodając, że o ile pamiątek po samych legionistach jest sporo, to z okresu kiedy formował się cieszyński oddział i z jego wymarszu już nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!