Menu Region

Tusk obiecuje pomoc najbardziej poszkodowanym

Tusk obiecuje pomoc najbardziej poszkodowanym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Szybką pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach, a potem konsekwentne rozliczenie władz, jak się z obowiązku wywiązały, obiecał Donald Tusk.
Premier z szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną pojechał w sobotę do Sieroniowic w Opolskiem, gdzie straty po przejściu żywiołu są największe.

Konferencję zorganizowano na podwórku gospodarza Gintera Raschki, między roztrzaskanymi przez wiatr donicami. Gospodarzowi trzęsły się ręce ze zdenerwowania. Zaprowadził Tuska w głąb posesji, pokazywał, że domu nie da się już uratować. Schetyna patrzył, kiwał głową. I komentował: - Bez szans, ściany nośne poszły.

- Nie ma żadnych wątpliwości, nikt nie może zostać bez pomocy. Przyjechałem, żeby dać ludziom pewność, że nie zostaną sami - mówił potem do dziennikarzy premier. Jak poinformował, zbierane są informacje dotyczące szkód oraz szacowana jest ich wielkość. We wtorek rząd ma przyjąć pakiet nowych przepisów ułatwiających wypłatę odszkodowań.

Tusk obiecał, że najpóźniej za miesiąc znów odwiedzi Sieroniowice, aby upewnić się, że ludzie otrzymali pomoc. - Umówiłem się z mieszkańcami, że przyjadę sprawdzić, czy są sami, czy nie - obiecywał. Przekonywał, że każdy przypadek będzie rozpatrzony indywidualnie.

W sobotę około godz. 21 premier dotarł jeszcze do miejscowości Kalina pod Częstochową. Nie zobaczył jednak zbyt wiele, bo panowały egipskie ciemności wskutek zerwania linii energetycznych. Ale powtórzył obietnice szybkiej wypłaty odszkodowań.

Już wiadomo, że straty sięgną setek milionów złotych. To nie tylko zniszczone domy, ale i lokalne warsztaty i zakłady, w których ludzie pracowali. W Opolskiem ucierpiał np. Plastimex w Cieszowej, który zatrudnia 160 ludzi. Jak nie będzie produkcji, może nie starczyć pieniędzy na wypłatę pensji.

Tymczasem poszkodowani mogą się zgłaszać do wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego lub włodarzy swoich gmin. Została uruchomiona dla nich specjalna całodobowa infolinia: 0801 102 102.
Firmy, które mogą pomóc, przekazując folie i plandeki do zabezpieczenia uszkodzonych domów, mogą dzwonić pod katowicki numer: 032 200 21 71 lub bezpośrednio do powiatowych sztabów kryzysowych.

Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze dla poszkodowanych: 49 8264 0002 2001 0000 0039 0001, z dopiskiem: "Dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się