Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydobycie gazu i ropy z Bałtyku. Lotos otrzyma ponad miliard dofinansowania [ZDJĘCIA, FILM]

Kazimierz Netka
W poniedziałek, na Bałtyku, około 40 km na północ od Łeby, nastąpiła historyczna chwila w polskiej gospodarce: Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) zawarły pierwsze porozumienie w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia. Chodzi o wydobycie gazu i ropy naftowej spod dna Bałtyku, ze złoża oznaczonego symbolem B-8. Pozyskiwaniem tego bogactwa zajmie się spółka Lotos Petrobaltic.

Na mocy sfinalizowanego w poniedziałek porozumienia, Lotos otrzyma finansowanie na zagospodarowanie złoża B8, dzięki zaangażowaniu Polskich Inwestycji Rozwojowych SA (PIR) oraz banków: Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Pekao SA.

- To pierwszy w Europie Środkowej projekt wydobywczy w formule project finance. Jego realizacja powinna mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski – czytamy w Komunikacie Grupy Lotos.

Koszt realizacji projektu wyniesie blisko 1,8 mld złotych. Dotychczasowe prace nad rozwojem projektu B8 były finansowane ze środków własnych spółki. Podpisana umowa przewiduje, że inwestycja zostanie zrealizowana w formule project finance, przez powołaną w tym celu spółkę celową (ang. Special Purpose Vehicle - SPV).

Jej wyłącznym wspólnikiem będzie Lotos Petrobaltic, który aportem wniesie do spółki celowej koncesję oraz platformę wiertniczą. Spółka celowa przeprowadzi pozostałe prace związane z zagospodarowaniem złoża B8, które obejmują m.in. przebudowę posiadanej platformy na centrum produkcyjne, przygotowanie infrastruktury podwodnej oraz wykonanie ostatnich przed rozpoczęciem eksploatacji odwiertów zatłaczających.

Zasoby ropy na złożu B8, możliwe do wykorzystania, oszacowano na 3,5 mln ton. Początek przemysłowego wydobycia zaplanowano na koniec 2015 r. Szacowana roczna produkcja powinna wynieść ok. 250 tys. ton ropy naftowej (ok. 5,3 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie).

- To bardzo ważna inwestycja, która wpisuje się w naszą strategię wspierania poszukiwań i wydobycia krajowego przez polskie przedsiębiorstwa – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa. - Szacujemy, że roczna produkcja ze złoża B8 powinna stanowić niemal jedną trzecią obecnej produkcji ropy w Polsce. Dzięki realizacji projektu, udział złóż bałtyckich w krajowej produkcji ropy powinien wzrosnąć dwukrotnie, do 33 procent. Większe wykorzystanie własnych źródeł powinno służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

(źródło TVN24/x-news)

Urzeczywistnienie projektu to zasługa Lotos Petrobaltic. Prezes tej spółki, Zbigniew Paszkowicz, odbierał za to gratulacje od reprezentantów stron porozumienia, a także od ministra skarbu państwa.

Surowiec pozyskany spod dna Bałtyku, ma być dostarczany do rafinerii Lotos w Gdańsku, a gaz ziemny (towarzyszący ropie) dostarczany do działającej już elektrociepłowni we Władysławowie. Inwestycja wpisuje się w strategię Lotosu na lata 2011-2015.

- Segment wydobywczy jest priorytetem strategii Lotosu do 2015 roku oraz głównym kierunkiem rozwoju firmy do 2020 roku – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS SA. – W ramach programu „Efektywność i Rozwój 2013-15” głównym obszarem działań spółki Lotos Petrobaltic jest właśnie Bałtyk. Bazując na dostępnych szacunkach geologicznych, potencjalne zasoby koncesji spółki na tym akwenie wynoszą blisko 30 mln ton ropy naftowej. Cieszymy się i doceniamy fakt, że przy ich zagospodarowaniu pomogą nam Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank Pekao S.A.

Prezes Paweł Olechnowicz powiedział, że rafineria gdańska stanie się najlepszą rafinerią na świecie.
Dzięki zaangażowaniu środków PIR w kwocie 430 mln złotych możliwe stało się włączenie do projektu banków. Bank Pekao S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnią finansowanie łącznie na kwotę około 660 mln złotych.

- Projekt prowadzony przez Lotos wspólnie z PIR to doskonały przykład realizacji zadania, do jakiego został powołany nasz fundusz – mówi Mariusz Grendowicz, prezes zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Dzięki zaawansowanej inżynierii finansowej udało się stworzyć dla banków warunki do udzielenia długoterminowych kredytów. W naszej części Europy nikt nie przeprowadził jeszcze tak złożonej i wielopoziomowej transakcji w sektorze wydobycia ropy. Chciałbym bardzo podziękować pięcioosobowemu zespołowi PIR, który w ciągu 10 miesięcy doprowadził do zamknięcia finansowego tego niezwykle złożonego projektu.

Według Dariusza Kacprzyka, prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, zawarte porozumienie jest przykładem synergicznego działania dwóch filarów Programu Inwestycje Polskie, którymi są PIR i Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK, jako państwowy bank, łączy misję wspierania rozwoju społeczno - gospodarczego kraju z finansowaniem inwestycji na zasadach w pełni rynkowych.

Obecny na uroczystości Diego Biondo, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A, podkreślił, że bank "oddaje do dyspozycji kraju swe kompetencje i siłę kapitału". Po wsparciu lotnisk, dróg, kolei, przyszła kolej na inwestycję służącą wydobyciu ropy naftowej - projekt strategiczny dla polskiego sektora energii.

Podpisane umowy to efekt realizacji postanowień porozumienia o współpracy, który Lotos Petrobaltic i PIR zawarły 7 października 2013 r. Był to pierwszy wstępnie zaakceptowany projekt PIR, który obecnie jako pierwsza inwestycja przechodzi do fazy realizacji. Podpisane porozumienie to efekt udanej współpracy spółek Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu.

Finansowanie wydobycia ropy ze złoża B8 jest przykładem kooperacji pomiędzy stroną publiczną, a prywatnym partnerem, jakim jest Bank Pekao S.A. Korzyści z tego projektu powinna odczuć cała polska gospodarka. Poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju powinien ulec poprawie, przy jednoczesnym wzroście strategicznego znaczenia Lotosu.

Na 8 września br. zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos, które zdecyduje o wyrażeniu zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji. Walory zostaną zaoferowane akcjonariuszom spółki. Lotos planuje pozyskać z emisji akcji ok. 1 mld zł.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki