Górnik wygrał z... Górnikiem i jest liderem [OPINIE, RELACJA, ZDJĘCIA]

Rafał Musioł
Mecz Górnik Zabrze - Górnik Łęczna
Mecz Górnik Zabrze - Górnik Łęczna Arkadiusz Ławrywianiec
Górnik Zabrze pokonał Górnika Łęczna 2:0 i nadal jest liderem ekstraklasy. Dwa gole dla gospodarzy zdobył Łukasz Madej, w obu przypadkach asystował mu Mateusz Zachara.

Piłkarze Górnika Zabrze w meczu z imiennikiem, beniaminkiem z Łęcznej, rozpędzali się powoli. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, a więc wynikiem, jakiego zespół Roberta Warzychy i Józefa Dankowskiego jeszcze w tym sezonie nie notował.

I chociaż przewaga czternastokrotnych mistrzów Polski była widoczna (trzykrotnie byli bliscy szczęścia, ale decydowały centymetry), to spotkanie toczyło się w dość sennej atmosferze. Dopiero po przerwie, gdy zabrzanie podkręcili tempo, konfrontacja została rozstrzygnięta dzięki dwóm trafieniom Łukasza Madeja, przy których asystował Mateusz Zachara.

Niewykluczone, że dla tego drugiego było to pożegnanie z Górnikiem: jeśli wreszcie któryś z klubów złoży konkretną ofertę (najwięcej mówi się o Holandii i Belgii) napastnik zostanie sprzedany za około 350-400 tysięcy euro. W sytuacji, w jakiej znajduje się klub, jest to kwota nie do pogardzenia, nawet jeśli część tych pieniędzy trafi w ramach rozliczeń za zaległości do samego Zachary.

Górnik wygrał z Łęczną zasłużenie i przynajmniej przez kolejny tydzień będzie patrzył na rywali z góry. W następnej kolejce na wyjeździe zmierzy się ze Śląskiem Wrocław i znów wystąpi w roli faworyta, do której powoli musi się już przyzwyczajać. Goście, prowadzeni przez świetnie znanego na Śląsku, zwłaszcza z pracy w Polonii Bytom, Jurija Szatałowa, liczyli na remis, ale po stracie gola nie byli w stanie odrobić strat, a dominacja zabrzan nie podlegała dyskusji.

- Wciąż mamy nad czym pracować, ale takie wyniki sprzyjają tej pracy - nie ukrywał Warzycha.

Mecz na Roosevelta oglądali z trybun m.in. mieszkający na stałe w Niemczech Zygfryd Szołtysik, jeden z legendarnych piłkarzy dawnego wielkiego Górnika (razem ze Stanisławem Oślizłą, obecnie pracującym w klubie), a także selekcjoner Adam Nawałka. Jednym z zawodników obserwowanych przez szkoleniowca reprezentacji był Madej, więc pomocnik zabrzan stał się mocnym kandydatem do kadry na spotkania eliminacji mistrzostw Europy z Gibraltarem i Niemcami.

W zespole Górnika zabrakło Błażeja Augustyna, który doznał kontuzji mięśnia dwugłowego.

PO MECZU POWIEDZIELI:

Jurij Szatałow (trener Górnika Łęczna)
Na pewno kto strzela bramki, ten wygrywa. No i Górnik był od nas o te dwie bramki lepszy. W pierwszej połowie graliśmy lepiej w defensywie, a gorzej w ofensywie, a w drugiej odwrotnie. Na końcu języka mam ocenę pracy sędziów, ale się powstrzymam...

Józef Dankowski (trener Górnika Zabrze)
Nie ukrywam, że po raz kolejny cieszymy się z wyniku, który został osiągnięty po twardej walce. Łęczna zaskoczyła nas ustawienie, zagrała tak, jak my, czyli trójką z tyłu. Dlatego ta pierwsza połowa była inna od tych, do jakich przyzwyczailiśmy kibiców. Dlatego wielkie brawa dla zespołu, szczególnie dla Łukasza, który dotychczas grał dobrze, ale dopiero teraz strzelił gole, i to od razu dwa. Czy nie korciło mnie, żeby zostawić Łukasza na boisku i dać mu szansę na trzecią bramkę? Nie, dał z siebie tyle, że już po pierwszym golu chwilę musiał poczekać na odzyskanie sił, odzyskał je w optymalnym momencie, ale to był trudny mecz i po trafieniu na 2:0 potrzebowaliśmy całą jedenastkę na pełnych obrotach, Stąd ta zmiana.

Tak padły bramki
1:0 Łukasz Madej (54 minuta)
Po akcji Rafała Kosznika i Mateusza Zachary, Madej dostał piłkę przed polem karnym i "wkręcił" ją do siatki tuż przy słupku. Bramkarz Silvio Rodić też ponosi część winy, interweniował za późno i w dość dziwny sposób

2:0 Łukasz Madej (67 minuta)
Szybka i pomysłowa kontra Górnika. Zachara znów dostrzega Madeja, a ten tym razem już z pola karnego podwyższa wynik meczu.