Menu Region

Śledztwo ws. wysadzenia bunkra z Irakijczykami przez...

Śledztwo ws. wysadzenia bunkra z Irakijczykami przez Polaków?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prokuratura Wojskowa bada sprawę wysadzenia przez polskich żołnierzy w Iraku bunkra z amunicją, w którym mieli przebywać Irakijczycy. Do tej informacji dotarł serwis internetowy TVP Info. Jak czytamy, jest to jeden z wątków, który pojawił się w trakcie śledztwa w sprawie afgańskiego Nangar Khel.
Poznański oddział do spraw przestępczości zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej potwierdził tę informację. - Prowadzimy śledztwo w sprawie nieostrożnego użycia broni w okresie od lutego do sierpnia 2004 roku przez żołnierzy I grupy Bojowej II Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku i nieumyślnego spowodowania śmierci obywateli irackich - przyznał pułkownik Mikołaj Przybył.

W czasie przesłuchań komandosów w sprawie ostrzału Nangar Khel, jeden z nich miał zeznać, że słyszał od uczestnika akcji w wiosce, o wysadzeniu bunkra z amunicją, w którym mieli być Irakijczycy. Jak czytamy na stronie internetowej tvp.info, z relacji świadka wynikało, że schron wysadzono wiedząc o znajdujących się tam ludziach.

W kręgu podejrzeń prokuratury wojskowej znaleźli się chorąży Andrzej O. oraz plutonowy Tomasz B. - obydwaj oskarżeni o masakrę w Nangar Khel.

Do zadań Polaków w Iraku należała ochrona bunkrów z amunicją pozostałych po armii Saddama Husajna. Lokalni bojownicy często wykradali stamtąd amunicję.
Chorąży O. przyznał, że brał udział w akcji w jednym z bunkrów. Jak zeznał, w czasie jednej z interwencji nasi żołnierze pojmali 14 Irakijczyków, rozbrajających zgromadzone bomby.

Następnego dnia Polacy pojechali zabezpieczyć teren. Według słów wojskowego, jeden z żołnierzy - po wcześniejszych komendach - wrzucił do bunkra granat dymny. Nikt stamtąd nie wyszedł, po chwili zapalił się proch i doszło do eksplozji materiałów wybuchowych. Według słów żołnierza, następnego dnia bunkier przeszukiwał lekarz, nie było tam żadnych ofiar. O. wyjaśniał przed prokuratorem, że uczestniczył w wysadzeniu bunkra, ale jest pewien, że nie było tam żadnych Irakijczyków. Stwierdził także, że drugi podejrzany- Tomasz B. nie brał udziału w tej akcji. Plutonowy Tomasz B. twierdził natomiast, że chorąży O. nie uczestniczył w operacji.

W dokumentach dotyczących drugiej zmiany polskiego kontyngentu w Iraku nie ma śladów o wypadku, w czasie którego mieliby zginąć Irakijczycy. Takiej sprawy nie badała też Żandarmeria Wojskowa.

Według informacji tvp.info, poznański oddział NPW przesłuchuje świadków akcji w Iraku. Śledztwo ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się