Menu Region

Rosja rozejm podpisała, a wojsko dalej sieje zniszczenie

Rosja rozejm podpisała, a wojsko dalej sieje zniszczenie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dmitrij Miedwiediew podpisał rozejm między Rosją a Gruzją. Wczoraj to samo zrobił gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. Jednak mimo to rosyjscy żołnierze wciąż pozostają na terytorium Gruzji i niszczą nowe obiekty. Przed południem wysadzili most kolejowy w miejscowości Kaspi i sparaliżowali ruch kolejowy w Gruzji.
Porozumienie pokojowe przewidywało natychmiastowe wycofanie się Rosjan z Gruzji. Dokument z pewnością jednak nie uspokoi sytuacji na Kaukazie, bo nie precyzuje, jaki status w przyszłości będą miały Abchazja i Osetia Południowa czyli dwie zbuntowane republiki w Gruzji z których powodu doszło do wojny.

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice zapewniała wczoraj w Tbilisi o swoim pełnym poparciu dla żądań Gruzji - uznania, że Abchazja i Osetia są jej częścią.
- Popieramy suwerenność, niezależność oraz integralność terytorialną Gruzji - mówiła. Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili ostrzegał z kolei, że Gruzja nie wypuści z rąk żadnego ze spornych miejsc. - Gruzja nigdy nie pogodzi się z okupacją nawet jednego kilometra kwadratowego swojego terenu - powiedział.

Jednak w podpisanym rozejmie status obu republik nie jest określony. Jest tylko wzmianka o przyszłych międzynarodowych negocjacjach. To oznacza, że każdy może interpretować sytuację według swoich potrzeb. Rosja już teraz twierdzi, że Abchazja i Osetia są niezależnymi od Gruzji republikami i mogą w zasadzie ogłaszać niepodległość lub przyłączyć się do Moskwy.

Gruziński minister integracji Timur Jakobaszwili mówi, że to Tbilisi będzie zwycięzcą w sporze. Na razie jednak Gruzja tę walkę przegrywa. Porozumienie nie tylko daje Rosji możliwość pozostawiania wojsk w Abchazji i Osetii, ale również zapuszczania się stamtąd na 10 kilometrów wgłąb Gruzji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się