Menu Region

Wybory samorządowe 2014: Wewnętrzne konsolidacje i nieudane...

Wybory samorządowe 2014: Wewnętrzne konsolidacje i nieudane negocjacje. PO i SLD przed kampanią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Miziołek

Prześlij Drukuj
Partie zbroją się do wyborów samorządowych. SLD proponuje wspólną listę lewicy, ale Twój Ruch się na nią nie zgadza. Premier prowadzi konsultacje z szefami regionów.
Partie od prawa do lewa szykują się do wyborów samorządowych. Lewica ustami Leszka Millera zwraca się do wszystkich formacji lewicowych w sprawie wspólnych list i utworzenia komitetu wyborczego SLD-Lewica Razem.

- Główną siłą lewicy jest SLD. I w tym duchu została podjęta uchwała przez zarząd krajowy, która konstruuje podstawę programową - powiedział szef SLD Leszek Miller. Jak zapewnił, propozycje Sojuszu opierają się na dorobku Kongresu Polskiej Lewicy.


SLD ze swojej strony deklaruje gotowość oddania połowy wszystkich miejsc na listach komitetu organizacjom i działaczom ruchów samorządowych.

- Mamy nadzieję, że nasz apel spotka się z życzliwym przyjęciem - skwitował Leszek Miller. Życzliwie jednak nie było. - Usłyszeliśmy, że ma być tworzony komitet wyborczy SLD, a nie SLD i Twojego Ruchu. To jest tak samo podszyta dobrymi intencjami propozycja jak słynny biały konwój Putina. Ładnie wygląda, a nie wiemy, co jest w środku - stwierdził Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. I dorzucił: - Sojusz Lewicy Demokratycznej odmawia porozumienia.

W ostatnim czasie Sojusz i Twój Ruch prowadziły rozmowy w sprawie utworzenia wspólnych list w jesiennych wyborach samorządowych. Miller zapytany, czy o środowych decyzjach zarządu Sojuszu poinformował już szefa TR Janusza Palikota, odparł, że przekaże te ustalenia telefonicznie.

Miller uważa, że nie ma powodu, by w nazwie komitetu wyborczego znalazło się odniesienie do Twojego Ruchu. Jak podkreślił, w samorządach terytorialnych Twój Ruch jest ugrupowaniem reprezentowanym śladowo.

Z wielkiego zjednoczenia na lewicy najprawdopodobniej znów nic nie wyjdzie. I obie partie będą startowały z oddzielnych list.
Wewnętrzną konsolidację przeżywa za to Platforma Obywatelska. Premier od zeszłego poniedziałku prowadził konsultacje z władzami regionalnymi Platformy na temat przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych. Celem spotkań było wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa.

Szef sztabu wyborczego PO w wyborach samorządowych Robert Tyszkiewicz mówił, że środowe spotkanie szefa rządu z władzami świętokrzyskiej PO to ostatnie spotkanie w ramach cyklu konsultacji. - Bez jakichś kontrowersji, nie ma jakichś wewnętrznych napięć w regionie dotyczących przygotowań do kampanii samorządowej. Największy nacisk na sejmik, rzecz jasna, to jest klucz kampanii w regionie świętokrzyskim - relacjonował po spotkaniu Tyszkiewicz.

Pytany o kandydatów na prezydentów miast w regionie odparł, że jeśli chodzi o Kielce, to tu Platforma wystawi własnego kandydata na prezydenta.

W Kielcach od 2002 r. rządzi Wojciech Lubawski (bezpartyjny, prezes stowarzyszenia Samorząd 2002, który będzie zabiegał o czwartą kadencję).
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się