Menu Region

Lewica znów poszukuje lidera

Lewica znów poszukuje lidera

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agata Kondzińska

Prześlij Drukuj
W Socjaldemokracji szykuje się pokoleniowa zmiana warty. "Idzie młodość, młodość, młodość" - jak w pieśni rodem z PRL.
Na stołek dotychczasowego lidera Marka Borowskiego szykuje się aż trzech kandydatów. Wszyscy poniżej czterdziestki: Sylwia Pusz (36 l.), była posłanka SLD, potem SdPl, Bartosz Arłukowicz (37 l.), poseł obecnej kadencji,Wojciech Filemonowicz (38 l.), sekretarz generalny partii.

Jednak walka o władzę w partii rozegra się między Arłukowiczem a Filemonowiczem. I będzie starciem o przyszły kurs "borówek". Jeśli wygra pierwszy z kandydatów - SdPl zbliży się do SLD. Jeśli drugi - w stronę Partii Demokratycznej - oceniają działacze Socjaldemokracji.

W Socjaldemokracji Polskiej nie jest tajemnicą, że Arłukowicz jest zwolennikiem współpracy z Sojuszem. Politycy pamiętają ostatnie spotkanie z klubem SLD, gdy posłowie SdPl podjęli decyzję o wyjściu z niego. - Spotkanie się skończyło i zaczęliśmy wychodzić. Bartosz Arłukowicz został i przekonywał SLD, że nie zgadza się z tą decyzją - opowiada jeden z uczestników spotkania.

- Byłem przeciw, bo uważam, że trzeba wzmacniać poparcie, a nie mnożyć partie - mówi Arłukowicz. I dodaje: - SdPl nie może być partią protestu i na przekór komuś. Lewica potrzebuje zgody i oferty dla Polaków, a nie ciągłego sporu o samej sobie.

Drugi kandydat na szefa Socjaldemokracji już tak wysokich notowań w Sojuszu nie ma. Politycy SLD pamiętają Filemonowiczowi ostatnią kampanię wyborczą do parlamentu, gdy wykłócał się o dobre miejsca na listach wyborczych dla ludzi z Socjaldemokracji.

Dowodem trudnej współpracy jest krążące wśród młodych polityków SLD powiedzenie, że "każdy ma swojego Filemonowicza". - Każdej partii życzyłbym takiego patrioty Filemonowicza - żartuje sekretarz SdPl. Przyznaje, że jest zdeterminowanym zwolennikiem zbudowania wokół SdPl szerokiej koalicji centrolewicowej. - Ale na zasadach partnerskich, a teraz sojusz z SLD byłby na kolanach - mówi.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się