Menu Region

Stadion w Gdańsku rośnie bardzo szybko. Na otwarcie Francuzi

Stadion w Gdańsku rośnie bardzo szybko. Na otwarcie Francuzi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rafał Rusiecki

1Komentarz Prześlij Drukuj
9 czerwca na PGE Arenie w Gdańsku Polska zagra z Francją. 9 czerwca na PGE Arenie w Gdańsku Polska zagra z Francją.

9 czerwca na PGE Arenie w Gdańsku Polska zagra z Francją. (© Grzegorz Mehring/Polskapresse)

Absolutny lider na skalę krajową - tak można określić poziom budowanego od podstaw, z myślą o Euro 2012, stadionu w Gdańsku-Letnicy. Warta 680 mln zł inwestycja ma być gotowa już wiosną tego roku. Planuje się, że w kwietniu 2011 r. zostanie ułożona murawa, a 9 czerwca zagra na niej piłkarska reprezentacja Polski, której rywalem najprawdopodobniej będzie Francja.
Gdańsk jako pierwszy w Polsce ma sponsora tytularnego stadionu (Polska Grupa Energetyczna), sponsora technicznego (firma Trias) oraz operatora (spółka Lechia Operator).

Przed Euro 2012 zmienia się oblicze całego miasta. Za szereg inwestycji około stadionowych odpowiedzialna jest miejska spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne.

W maju ma być zakończony remont ul. Żaglowej, która połączy stadion z główną arterią tej części Gdańska, ul. Marynarki Polskiej. Niedługo potem ma się także zakończyć budowa wiaduktu kolejowego wraz z rozjazdem na ul. Uczniowskiej. Ta linia ułatwi dojazd do stadionu z północnych dzielnic miasta.
Udało się już zakończyć roboty na Nowych Ogrodach, gdzie przebudowano ulice i linię tramwajową. Gotowa jest także linia tramwajowa na Zaspie i Przymorzu. Tam do dokończenia jest przebudowa kładki na al. Jana Pawła II.

Rozpoczął się remont linii tramwajowej w Nowym Porcie i Brzeźnie, który zakończy się w listopadzie 2011 r. W maju 2012 r. ma być gotowa ul. Nowa Łódzka (wraz z nową linią tramwajową zwieńczoną pętlą).

- W listopadzie 2011 r. planujemy zakończenie odwodnienia okolic stadionu i dużej części Wrzeszcza - tłumaczy Ryszard Trykosko, prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne. -Trwa przebudowa tzw. Trasy W-Z [połączy Śródmieście z Obwodnicą Trójmiasta - red.]. W tej chwili powstają na niej przyczółki pod obiekty inżynieryjne. Będzie gotowa wiosną 2012 r.

Trasa W-Z ma kosztować ok. 89 mln zł. Jeszcze droższe będą Trasa Sucharskiego, łącząca miasto z Obwodnicą Południową Gdańska (wraz z tunelem pod Martwą Wisłą 1,25 mld zł), oraz Trasa Słowackiego łącząca Wrzeszcz z lotniskiem (ok. 625 mln zł). Obydwu ogromnych projektów nie uda się zamknąć przed Euro 2012. Będą realizowane etapami.

- Najtrudniejszym zadaniem będzie budowa tunelu spajającego obie trasy - mówi Trykosko. - Zakładamy, że powstanie on w połowie 2014 r. Będzie to pierwszy w Polsce tego typu obiekt pod wodą. Każdy z dwóch tuneli będzie Miał 2 km długości.

Wciąż wdrażany jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem "Tristar". Zepnie on główne arterie całego Trójmiasta. Szanse, że będzie funkcjonował w pełni przed Euro 2012, są jednak niewielkie. Ma on kosztować 135 mln zł.

Budżet GIK na inwestycje zamyka się w tej chwili w kwocie 2,5 mld zł (środki unijne oraz miejskie).
- W Gdańsku takich inwestycji nie było i zapewne długo nie będzie - mówi Trykosko. - To taki mały plan Marshalla dla stolicy Pomorza. Zmieni on komunikacyjne oblicze miasta.

W kontekście Euro 2012 istotny jest także Port Lotniczy Gdańsk. Już we wrześniu nowy, większy terminal osiągnął poziom zero. Pasażerowie będą mogli z niego korzystać prawdopodobnie już w kwietniu 2012 r. Powstanie terminala T2 pozwoli obsługiwać dwukrotnie więcej pasażerów, czyli ok. 5 mln osób w skali całego roku.CZYTAJ TAKŻE:
* Stadion przy Bułgarskiej jest już gotowy i czeka na finalistów
*Arsenal goni ManU, Chelsea remisuje w horrorze, Kuszczak zastępuje van der Sara
*Włochy, Chelsea i Metallica we Wrocławiu
*Kucharski: Polscy piłkarze nie są przepłacani. To jest rynek
*Ronaldinho żegna się z Milanem i wraca do Brazylii
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kibole znów sie pobili.. video

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

videoman (gość)  •

Video ze zdarzenia.. http://t*******/viideo

odpowiedzi (0)

skomentuj