Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa Brzegi 2014 w Kazimierzu Dolnym. Kino dookoła świata

Sylwia Hejno
"Miłość i anarcha"
"Miłość i anarcha" materiały prasowe
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi startuje po raz ósmy. Początek 2 sierpnia. Obejrzymy premiery, najlepsze filmy ostatnich sezonów i nietuzinkowe retrospektywy.

Tegoroczne Dwa Brzegi warto odwiedzić jeśli nie dla przeglądu filmów z całego świata, to także dla oryginalnych retrospektyw. Twórczość dwóch reżyserek, Liny Wertmüller i Pirjo Honkosali to prawdziwe perły, które intrygują swoją wyjątkowością.

Lata siedemdziesiąte we Włoszech upłynęły krytykom pod znakiem gorączkowych rozważań czym jest (i czy w ogóle jest) commedia all'italiana. Twórcy zaliczani do tego gatunku byli wówczas atakowani za zły gust, szyderstwo i erotomanię, a ich filmy przyciągały tłumy do kin. Refleksja, że doskonale odzwierciedlały społeczne przemiany obyczajowe przyszła nieco później.

Lina Wertmüller karierę zaczynała jako jako asystentka Felliniego. To nie tylko jest prawdziwa mistrzyni w mieszaniu rozmaitych stylów, ale i pierwsza reżyserka nominowana do Oscara. Jednym z jej mistrzów był twórca spaghetti westernów Sergio Leone, a jej filmy są pozbawione czegoś, co można nazwać "kobiecą subtelnością", za co dziennikarze uszczypliwie nazywali ją "świętą Liną".

Lubowała się w dziwacznych i długich tytułach, które trafnie oddawały treść jej dzieł. "Film o miłości i anarchii, czyli dziś rano o 10.00 na ulicy Kwiatów, w znanym domu publicznym...", "Hutnik Mimi dotknięty na honorze", "Koniec świata w naszym zwyczajnym łóżku, pewnej deszczowej nocy" czy "Krwawe zajście pomiędzy dwoma mężczyznami z powodu pewnej wdowy. Podejrzewa się przyczyny polityczne" to tylko niektóre z nich.

Podczas miniretrospektywy filmów Liny Wertmüller publiczność Dwóch Brzegów obejrzy jej trzy ważne filmy: "Dobrze znaczy źle", "Miłość i anarchię" oraz "Hutnika Mimi…". Wszystkie jej dzieła łączy barokowa zabawa kiczem oraz zafascynowanie złem i ludzkim zepsuciem.

Tytułowy bohater, niezadowolony z małżeństwa bezkompromisowy komunista Mimi jest zmuszony z powodu przekonań opuścić Sycylię. Przeprowadza się do Turynu, gdzie poznaje kobietę swojego życia i decyduje się z nią żyć. Niestety, sielanka nie trwa długo, gdyż uroczą kochankę uwodzi mu pewien policjant. W zrealizowaniu chęci odpłacenia pięknym za nadobne pomaga rozeźlonemu hutnikowi sycylijska mafia, a scena łóżkowa z otyłą, nieatrakcyjną, podstarzałą Amalią przeszła do historii groteskowych komedii.

Kolejną nietuzinkową filmową osobowością jest fińska reżyserka Pirjo Honkasalo. Podczas swojej długiej kariery nakręciła prawie tyle samo filmów fabularnych, co dokumentów (uściślając: nakręciła, napisała i niejednokrotnie stała za kamerą). Jednak granicy między tymi gatunkami nie traktuje zbyt sztywno, powtarzając, że granic między rzeczywistością a fikcją potrzebują raczej krytycy niż publiczność.

Kazimierski festiwal przypomni kilka jej filmów, m.in. ostatnie dzieła "Trzy pokoje melancholii" oraz "Betonową noc". Pierwsze opowiada w nietypowy sposób o konflikcie rosyjsko-czeczeń-skim, tematem drugiego jest życie nastolatka ze społecznych nizin opowiedziane w formie luźnej, czarno-białej impresji. O swoim filmie Pirjo Honkasalo powiedziała w jednym z wywiadów: "To był mój pierwszy film oparty na powieści <

>Pirkko Saisio. Myślę, że rolą filmowca jest zgłębić tematy zawarte w książce nie będąc niewolnikiem fabuły. Książka oferuje możliwość dla filmu, ale bez konieczności, żeby ją adaptować".

Co w programie? O tym piszemy na następnej stronie

Dwa Brzegi zapraszają na projekcje filmów wyselekcjonowanych na międzynarodowych festiwalach, zarówno kina gatunkowego, jak autorskiego. Jednym z gości będzie Jan Troell, szwedzki reżyser, uważany za mistrza filmowej epiki.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Co w programie
- Uroczyste otwarcie - 2 sierpnia, godz. 16.30, "Zimowy sen"
- "Świat pod namiotem" - filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach:
- Retrospektywy:
Jana Troella
Małgorzaty Szumowskiej
Pirjo Honkassalo
Liny Wertmüller
- Cykl "I Bóg stworzył aktora": Andrzej Chyra
- Muzyka moja miłość - przegląd filmów o muzycznych inspiracjach
- Wielkie kino na Małym Rynku - największe hity ostatnich sezonów
- Wielkie kino na Małym Rynku - największe hity ostatnich sezonów
- Teatr Telewizji
- Teatry Tadeusza Różewicza - koncert Karoliny Cichej "Do Ludożerców", spektakle teatru TV, "Zaproszenie 01" Bohdan Zadura
- Pasmo dla dzieci
- Przegląd kina krótkometrażowego
- Bezpłatne projekcje

2-8 sierpnia, Kazimierz Dolny, bilety: kino PGE 17 zł, Kino pod Srebrną Gwiazdą - 6/12 zł, gala otwarcia i zamknięcia 27 i 22 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski