Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bystrzyca Kłodzka: Mieszkania w starej fabryce

Natalia Wellmann
Na zagospodarowanie czeka też hotel Sudety w Wałbrzychu
Na zagospodarowanie czeka też hotel Sudety w Wałbrzychu Fot. Dariusz Gdesz
Władze Bystrzycy Kłodzkiej chcą wykorzystać hale produkcyjne po byłej fabryce mebli i przerobić je na mieszkania oraz pierwszy w gminie monitorowany parking.

Miasto kupiło budynki od syndyka wyprzedającego majątek zlikwidowanej firmy, a częściowo przejęło za niezapłacony podatek od nieruchomości.

- Mamy już gotową koncepcję. W hali przy ul. Strażackiej powstanie około 60 mieszkań komunalnych i socjalnych - wyjaśnia Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. I dodaje, że wstępny koszt tej inwestycji to około 3 mln zł.

Miasto chce skorzystać z pomocy finansowej państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Mamy szansę na dotację w wysokości 40 proc. wartości planowanej inwestycji - podkreśla Renata Surma.

Mieszkania mogą być gotowe w połowie 2012 roku. Wszystkie będą w podstawowym standardzie. Postawione będą ściany działowe i doprowadzone media. O resztę będą musieli zadbać sami lokatorzy.

Z kolei w hali po fabryce przy ul. Mickiewicza powstać ma parking na około 80 samochodów.
- Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wyburzymy jedną ze ścian i w ten sposób powstanie pierwszy w gminie zadaszony parking - dodaje Renata Surma.

Miasto planuje zamontować tam monitoring i wydzierżawić miejsca postojowe mieszkańcom. Na piętrze hali produkcyjnej znajdzie się miejsce na lokale usługowe i handlowe.

Bystrzyckie Fabryki Mebli jeszcze kilka lat temu były jednym z największych zakładów pracy w powiecie kłodzkim. W okresie świetności zatrudniały nawet 900 osób. Firma przestała funkcjonować w 2006 roku. Na szczęście, majątek nie został zniszczony. W jednej z hal produkcyjnych przy ul. Kolejowej działa fabryka mebli zatrudniająca około 150 mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej.

Kolejne budynki też mają nowe przeznaczenie. W dawnym biurowcu przy ul. Strażackiej jeden z przedsiębiorców stworzył mieszkania i sprzedaje je na wolnym rynku, a w hali przy ul. Floriańskiej powstanie warsztat samochodowy dla samochodów ciężarowych.

Podobną receptę na zagospodarowanie majątku mają inne miasta na Dolnym Śląsku. Dobrze radzi sobie Legnica, która pozostałości po radzieckich koszarach przebudowuje na mieszkania.

Lokale mieszkalne mają też powstać w budynkach, które Szklarska Poręba przejęła od straży granicznej. Strażnicy, którzy wyprowadzili się spod Szrenicy do Jeleniej Góry, zostawili spory kompleks budynków. Według wstępnej oceny można tam urządzić 50-60 mieszkań komunalnych i socjalnych.

Stoją puste
Opustoszałych domów na Dolnym Śląsku, w których kiedyś były szkoły czy inne instytucje, jest wiele. Potężny problem z takimi obiektami ma Wałbrzych. Kilka lat temu władze, mimo protestu rodziców i nauczycieli, podjęły decyzję o likwidacji szkół podstawowych nr 18 i 20.

Tylko jeden z czterech budynków po zlikwidowanych szkołach udało się gminie zagospodarować. Od niedawna przy ul. gen. Grota-Roweckiego działa klub młodzieżowy i przedszkole. Pozostałe trzy niszczeją. Od kilku lat na zagospodarowanie czekają także obiekty przy ulicach: 1 Maja, Pankiewicza, Młynarskiej i Kasztelańskiej. Dotychczasowe próby znalezienia kupca kończyły się niepowodzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska