Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jean Van Hamme i Alan Grant na 25. Festiwalu Komiksu w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Jedną z gwiazd świętującego ćwierćwiecze festiwalu będzie niemiecki rysownik komiksów Andreas Martens
Jedną z gwiazd świętującego ćwierćwiecze festiwalu będzie niemiecki rysownik komiksów Andreas Martens mat. promocyjne / www.dossier-andreas.net
Choć do 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi wciąż trwają przygotowania, organizatorzy zdradzają już pierwszych twórców, którzy przyjęli zaproszenie. Ta uważana za największą w Europie Wschodniej impreza poświęcona komiksowi (a od kilku lat też grom i multimediom) rozpocznie się 3 października i potrwa 3 dni.

Pierwszą z gwiazd świętującego ćwierćwiecze MFKiG będzie Jean Van Hamme, utytułowany belgijski pisarz i scenarzysta komiksowy i filmowy, w latach 1986-1987 dyrektor wydawnictwa Dupuis, współpracownik takich rysowników jak Philippe Francq (przy "Largo Winch") czy William Vance ("XIII"). Polskiemu czytelnikowi Van Hamme znany jest głównie dzięki współpracy z Grzegorzem Rosińskim przy serii "Thorgal", powieści graficznej "Szninkiel" i komiksu "Western". Gościem festiwalu będzie też Grzegorz Rosiński, do którego obecności na imprezie zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Do Łodzi ma przyjechać również ceniony niemiecki rysownik Andreas Martens, Saint Gilles poznał rysownika Eddiego Paape. Wspólnie stworzyli serię "Udolfo", która w 1978 roku otworzyła Martensowi drzwi do pracy przy słynnym "TinTinie". Ponadto znany jest z cykli "Rork", "Koziorożec", "Cromwell Stone".

Festiwal, a wraz z nim fani opowieści "z dymkiem", oczekiwać będą na przyjazd z Kanady niestroniącego od ilustracji erotycznych francuskiego rysownika Regisa Loisela, współpracownika wytwórni Walta Disneya (filmy "Atlantyda, zaginione miasto", "Mulan"), popularnego zwłaszcza za sprawą serii "W poszukiwaniu Ptaka Czasu".

Kolejną godną uwagi postacią ze świata komiksu będzie szkocki scenarzysta Alan Grant, pracujący przy cyklach "Sędzia Dredd", "Batman" i "2000 AD".

MFKiG gościć będzie też Arie'ego Kaplana, autor książki "From Kraków to Krypton: The history of Jews in Comics", Zbigniewa "Kas" Kasprzaka i Grażynę Fołtyn-Kasprzak, norweskich twórców Oysteina Runde i Idę Neverdahl. Lista gości nie jest jeszcze zamknięta.

Podobnie jak w minionym roku 25. MFKiG odbędzie się w hali widowiskowej Atlas Arena.

Organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Twórców "Contur", ogłosili już konkurs na krótką formę komiksową. Prace można przesyłać do 31 sierpnia. W tym roku pula nagród wynosi 20 tys. zł. Tematyka prac jest dowolna, a jego regulamin można przeczytać na stronie MFKiG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki