Menu Region

Tankujemy coraz gorszy olej

Tankujemy coraz gorszy olej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Uważaj na paliwa w województwie świętokrzyskim i mazowieckim, za to bez obaw możesz tankować w opolskim. Inspekcja Handlowa, jak co roku, i w tym skontrolowała blisko tysiąc stacji paliw. Zobacz pełną listę stacji, gdzie wykryto złe paliwo.
Na co czternastej odkryła złej jakości olej napędowy. Tylko trochę lepiej było z benzyną. Główna wada ON to nieodpowiednia temperatura zapłonu, cecha paliwa, którą zaczęto badać dopiero w tym roku.

Gdy temperatura zapłonu jest zbyt niska to - uwaga! - olej nawet może wybuchnąć. W najlepszym wypadku spadnie wydajność silnika i wzrośnie emisja szkodliwych substancji chemicznych.

- Wzrasta zapotrzebowanie na olej napędowy, więc hurtownie zaczęły zaopatrywać się w niego z większej ilości źródeł, również za granicą wschodnią, gdzie często jego jakość nie spełnia polskich wymogów - tłumaczy Rafał Kartanowicz z firmy Hamilton Polska, która zajmuje się badaniem jakości paliw.

W poprzednich latach największym uchybieniem była za duża zawartość siarki. W tym roku jej przekroczenia zarejestrowano tylko w pięciu przypadkach. Odpowiednie nagłośnienie tego zjawiska przy okazji poprzedniej kontroli Inspekcji Handlowej pozwoliło go niemal całkowicie wyeliminować.

To ważne, bo zbyt duża ilość siarki w paliwie powoduje zmniejszenie sprawności i trwałości układu oczyszczania spalin. Może być ona także przyczyną korozji silnika.

W tym roku najwięcej uchybień Inspekcja stwierdziła na stacjach w województwie świętokrzyskim (13,95 proc.) i mazowieckim (12,5 proc.). Natomiast w województwie opolskim wszystkie badane stacje miały prawidłowe paliwa.

Od ubiegłego roku Inspekcja bada również jakość autogazu (LPG). Nieprawidłowości stwierdzono na prawie co dwudziestej stacji. Podczas tegorocznej kontroli inspektorzy łącznie zbadali paliwa w 970 stacjach sprzedających benzynę i olej napędowy oraz 541 stacji z autogazem. Sprawdzano też cały łańcuch dystrybucyjny. Począwszy od stacji, poprzez hurtownie, magazyny, przedsiębiorców transportujących paliwo, aż po krajowych producentów.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się