Menu Region

Wybiła godzina zero dla Nergala. Wokalista przejdzie...

Wybiła godzina zero dla Nergala. Wokalista przejdzie przeszczep szpiku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

3Komentarze Prześlij Drukuj
Nergal, czyli Adam Darski, jest wokalistą zespołu Behemot Nergal, czyli Adam Darski, jest wokalistą zespołu Behemot

Nergal, czyli Adam Darski, jest wokalistą zespołu Behemot (© Grzegorz Mehring/Polskapresse)

Dla Adama Darskiego i jego najbliższych to będą szczególne święta. Nergal będzie toczyć walkę o życie. W piątek w Gdańsku chory na białaczkę artysta przejdzie przeszczep szpiku - pisze Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.
* Nergal dla lekarzy był i jest normalnym pacjentem

Wczoraj pacjentka z Torunia, dziś Nergal, jutro osiemnastolatek w remisji ostrej białaczki. Wbrew potocznym sądom przeszczep szpiku nie jest cudownym lekarstwem, pozwala jednak utrwalić dobre efekty leczenia. To mało i jednocześnie bardzo dużo. Sam przeszczep jest ryzykowny, 30 proc. pacjentów umiera z powodu powikłań. Daje jednak szansę, że straszna choroba nie wróci.

Pacjentka z Torunia miała szczęście. Kurier z Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przywiózł szpik dla niej z Frankfurtu. Dawcę dla Nergala udało się znaleźć w Polsce, w rejestrze DKMS. Szpik dla niego w specjalnym pojemniku - lodówce - przywiezie z Warszawy drugi kurier.

Specjalny pacjent
Środek ostatniego lata. Na rozkładówce plotkarskiego magazynu kolorowe zdjęcie z wakacji Nergala, wokalisty deathmetalowego Behemotha, i Dody, królowej polskiego popu, na Krecie. Tryskają dobrym humorem. Jeszcze rok temu mało kto wiedział, kim jest Nergal, czyli Adam Darski. Odkąd związał się z Dodą, stał się rozpoznawalny. Kąpią się w morzu, imprezują. Adam czuje się jednak nie najlepiej. Poci się w nocy, tłumaczy to jednak sobie greckim klimatem. Zaczyna gorączkować, co kilka godzin łyka ibuprofen. Objawy nie ustępują. W drugim tygodniu urlopu zaczyna wydzwaniać do znajomych lekarzy w Polsce. Opowiada, co mu dolega, słyszy, że to najpewniej jakiś zarazek. Wracają do kraju. Portal Gala.pl donosi: 1 sierpnia, w niedzielę, Nergal zasłabł na koncercie w Bolkowie. Następnego dnia trafia do Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wynik morfologii nie pozostawia złudzeń - to białaczka. Adam przyzna później: - Nie miałem zielonego pojęcia o tej chorobie. Przewożą go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Profesor Andrzej Hellmann, szef Kliniki Hematologii i Transplantologii w UCK, jest na urlopie. Wypoczywa na Kaszubach, od czasu do czasu zagląda do kliniki. Pojawienie się Nergala burzy spokój innych chorych. Pod oknami dniami i nocami koczują fotoreporterzy. Budynek jest w trakcie malowania, paparazzi wdrapują się na rusztowania. Udają studentów, zaglądają do sal. Lekarze i pielęgniarki mają tego dość. I choć prof. Hellmann zasadę równego traktowania chorych uważa za świętą, łamie się i umieszcza pacjenta w izolatce. Dla komfortu innych pacjentów. Nergal wynajmuje ochronę. Nie udziela wywiadów. Z czasem zainteresowanie mediów słabnie. Adam staje się normalnym pacjentem. Dla lekarzy jest tylko ciężko chorym człowiekiem, który potrzebuje pomocy. 7 sierpnia, podczas koncertu w Szymocicach, Doda mówi do fanów: "W najbliższym czasie będę się spotykać z wami jedynie podczas koncertów. Ktoś bardzo mi bliski poważnie zachorował". Potrzebujemy spokoju i skupienia. Dla Adama Darskiego i wszystkich naszych pacjentów. Podczas świąt będą toczyć zażartą walkę o życie

Dzień później milczenie przerywa Nergal. "Nie mogę dłużej ukrywać faktu, że czeka mnie wieloetapowe leczenie, które może potrwać nawet do kilku miesięcy" - informuje na stronie internetowej zespołu Behemoth. Na Facebooku znajoma Dody umieszcza treść SMS-a: "Adam potrzebuje szpiku, błagam o pomoc. Proszę, otwórz stronę www.dkms.pl, w zakładce dawca wejdź w rejestrację, wypełnij formularz. Przekaż info dalej. Dziękuję z całego serca". Publiczność nie pozostaje obojętna, strona Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych jest wręcz oblegana. Tysiące fanów deklarują gotowość oddania szpiku dla Nergala.
1 3 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kto to

+33 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kt; (gość)  •

Chciałbym dostrzec w nim człowieka by współczuć ,pomóc.
Ale widzę diabła...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najpierw jest się

+32 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mabel (gość)  •

człowiekiem,a potem wyznaje/albo nie/ jakąś ideologię,czy religię.Przysięga Hipokratesa nakłada na lekarza obowiązek udzielania medycznej pomocy kazdemu,kto jej potrzebuje.Dyskusja stara jak swiat-komu się to nalezy.Wszystkim-bez wyjątku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W Niemczech był dyskutowany ciekawy przypadek

+31 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

james (gość)  •

http://www.rp.pl/artykul/577969_Czy-lekarz-Zyd-moze-odmowic-pomocy-naziscie.html

Ciekawe co by się stało w Polsce, gdyby lekarz odmówił leczenia Neralowi ze względu na swój światopogląd. Dla przypomnienia Nergal śpiewał takie kawałki jak "Christian to The Lions" albo "Chwała mordercą Wojciecha" w oczywisty sposób nawiązujący do męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

odpowiedzi (0)

skomentuj