Menu Region

Czyste sprzątanie

Czyste sprzątanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Joanna Zawadzka

Prześlij Drukuj
Kiedyś nazywane były zakurzaczami. Zbierały bowiem brud z podłóg, ale w tym samym czasie wydmuchiwały kłęby kurzu. Dziś mamy dużo wyższe wymagania wobec odkurzaczy. Muszą skutecznie sprzątać, ale też oczyszczać powietrze.
Wybrać jeden model

Wybrać jeden model z kilkuset dostępnych na rynku nie jest łatwo. A kupując nowy odkurzacz, trzeba też zwrócić uwagę na jego wielkość, cenę, funkcje. Znaczenie może mieć nawet kolor i dizajn - coraz więcej producentów stara się przyciągnąć klientów, stosując nowe niebanalne rozwiązania.

Po pierwsze filtr

Dlatego tak ważne są filtry umieszczone wewnątrz urządzenia. To one odpowiadają za to, jakie powietrze będzie wydmuchiwał odkurzacz. Za najskuteczniejsze uważa się filtry zwane Hepa. Zatrzymują bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń, nawet wielkości 0,1-0,3 mikrona (w tym roztocza i ich odchody).

Są modele odkurzaczy, które mają podwójne filtry Hepa, np. jeden przed silnikiem - wyjmowany, zmywalny, a drugi za silnikiem, umieszczony na stałe. Filtry Hepa są szczególnie rekomendowane dla alergików. Poza Hepa istnieją inne rodzaje filtrów: mikrofiltry (np. z flizeliny), klasy S (ze specjalnych włókien - bardzo skuteczne). Część z nich można myć, inne są wymienne. Niektóre odkurzacze wyposażono we wskaźniki zużycia lub zabrudzenia filtrów.

Z workiem lub bez

Są trzy podstawowe rodzaje odkurzaczy: tradycyjne z workami, bezworkowe i wodne. Który wybrać? Tradycyjne, szczególnie gdy używamy jednorazowych worków, są najwygodniejsze w obsłudze - wkładamy nowy worek, a kiedy się zapełni, po prostu wyrzucamy. Jednak to są koszty.

Z kolei w bezworkowych - zebrany kurz wyrzucamy wprost z pojemnika. Za to wymagają od nas więcej pracy. Wodne zaś, odkurzając, jednocześnie nawilżają powietrze, skutecznie je też oczyszczając. Jednak przygotowanie urządzenia do pracy i oczyszczenie go jest najbardziej pracochłonne.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.