Menu Region

Dziś kolejna tura rozmów Polska-USA o tarczy

Dziś kolejna tura rozmów Polska-USA o tarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
O godzinie 16.00 w holetu rządowym na ul. Parkowej w Warszawie rusza kolejna tura rozmów polsko-amerykańskich w sprawie umieszczenia na terytorium naszego kraju elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
Rozmowom ze strony polskiej będzie przewodniczył szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski, który przejął obowiązki głównego negocjatora po zdymisjonowaniu wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Stany Zjednoczone będzie natomiast reprezentował podsekretarz stanu do spraw obronności, John Rood.

Ze źródeł zbliżonych do MSZ wynika, że po dzisiejszych rozmowach można się spodziewać wstępnej deklaracji ze strony naszego rządu, co do umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce.
Eksperci, do których dotarł IAR mówią, że taka deklaracja oznaczałaby, że jeszcze za rządów Georga Busha podpiszemy z Amerykanami umowę na budowę wyrzutni rakiet. Znawcy tematyki podkreślają, że jeśli do takiej deklaracji nie dojdzie w ciągu kilkunastu dni, to sprawa tarczy, z powodu zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach, przeciągnie się nawet o kilka miesięcy.

Na razie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie udziela informacji, czy po zakończeniu pierwszego dnia rozmów, ktokolwiek wypowie się w tej sprawie dla mediów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się