Bogusław Mazur: Bitwa o żołnierzy

  Bogusław Mazur: Bitwa o żołnierzy

  Redaktor działu opinie

  Aktualizacja:

  W czasach zaborów chłopi, aby uniknąć poboru do carskiej armii, wyrywali sobie przednie zęby, którymi należało odgryzać spłonkę naboju. Dzięki temu stawali się nieprzydatni dla armii. Tyle że w carskim wojsku koszmarna służba trwała nawet 25 lat.
  Dziś trwa rok, a dyscypliny nie wymusza się w niej pałką. Dlatego trudno usprawiedliwić młodych obywateli, którzy migają się przed armią. W tym numerze "Polski" piszemy, że poborowi, których poszukuje prokuratura za uchylanie się od służby wojskowej, nie mogą liczyć na abolicję.

  I słusznie. Abolicja nie tylko rozgrzeszyłaby z łamania prawa, lecz wzbudziłaby poczucie krzywdy u żołnierzy służby zawodowej, którzy nie uchylili się od założenia munduru.

  Jest jednak i druga strona wojskowego medalu. Jeżeli dziesiątki tysięcy młodych Polaków uciekają przed służbą, to coś niedobrego się dzieje z wizerunkiem armii. Nie kojarzy się ona z męską przygodą, tylko z falą i filmem "Kroll", w którym wojsko wygląda niczym banda psychopatów.

  Poborowi wolą więc uciekać na Zachód, a groźba kary będzie dla nich dodatkowym uzasadnieniem dla pozostania tam na zawsze.

  Bez przekonania, że w wojsku już nie panują feudalne zwyczaje i tępy rygoryzm, trudno będzie znaleźć dziesiątki tysięcy ochotników do służby zawodowej i szybkiego wzmocnienia potencjału obronnego.

  Szefów MON czeka więc walka o umysły Polaków. Na razie nad relacjami w wojsku unosi się duch ukazu cara Piotra I, wedle którego "Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo