Menu Region

Państwa UE rozmawiają o misji pokojowej do Gruzji

Państwa UE rozmawiają o misji pokojowej do Gruzji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ewentualna misja unijnych sił pokojowych do Gruzji to jeden z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 państw Wspólnoty w Brukseli. Naradę zwołano w trybie pilnym kilka dni po rozpoczęciu działań wojennych na Kaukazie.
O wysłanie w rejon konfliktu unijnych sił będzie zabiegać między innymi Polska. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że siły te miałaby zastąpić rosyjskie wojska, które stacjonują w dwóch zbuntowanych republikach - Abchazji i Osetii Południowej od lat 90-tych.

"Obecne, tak zwane siły pokojowe straciły wiarygodność. Myślę, że aby ustabilizować sytuację, trzeba wprowadzić element międzynarodowy" - podkreślił polski minister.
Podobnego zdania jest też szef fińskiej dyplomacji Alexander Stubb. "Jestem przekonany, że uda nam się porozumieć w sprawie wysłania międzynarodowych sił pokojowych w rejon konfliktu, gdzie główną rolę będzie odgrywać Unia Europejska" - dodał.

Tymczasem na siły pokojowe w regionie nie chce się zgodzić Rosja. W Brukseli mówi się więc, że może zostać wysłana misja obserwacyjna. Taki pomysł popiera między innymi Francja, kierująca pracami Unii. Minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział, że w utrzymaniu pokoju miałaby pomóc misja unijnych kontrolerów.

Na spotkaniu w Brukseli szefowie dyplomacji 27 państw przeanalizują obecną sytuację na Kaukazie - kilku ministrów zda relacje z wizyty w regionie.

"Chciałbym przypomnieć, że spotkanie odbywa się z naszej inicjatywy" - mówił przed spotkaniem Radosław Sikorski. Dodał, że wraz z szefem francuskiej dyplomacji przekaże europejskim ministrom swoją ocenę sytuacji. "Wymienimy się pełnym zakresem informacji, bo to prezydencja francuska była w Moskwie, zna z kolei stanowisko rosyjskie. Przeanalizujemy sytuacje i wtedy podejmiemy decyzje" - powiedział minister Sikorski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się