Menu Region

AIDS zbiera w Polsce coraz większe żniwo

AIDS zbiera w Polsce coraz większe żniwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski, Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Do Polski dotarł nowy, zmutowany, zjadliwy szczep wirusa HIV. Wyjątkowo szybko powoduje wystąpienie u nosicieli pełnoobjawowej choroby AIDS.
Jak wynika z najnowszego raportu Państwowego Zakładu Higieny, do którego dotarła "Polska", liczba chorych gwałtownie wzrasta.

W zeszłym roku ponad 180 osób trafiło do szpitali w stanie wycieńczenia. To wzrost aż o 50 proc. - jeszcze nigdy tylu Polaków nie zachorowało na AIDS w tak krótkim czasie.

Podstawowe przyczyny są dwie: na całym świecie pojawiły się nowe, groźne szczepy wirusa HIV, a dotychczasowe coraz bardziej uodporniają się na leki. Ponadto jeszcze szybciej wyniszczają organizm.

- HIV cały czas mutuje, a jak wynika z badań w Polsce, pojawiło się kilka szczepów afrykańskich. Zakażony szybciej zachorowuje, a choroba przebiega ostrzej. Często następuje całkowita destrukcja układu odpornościowego - tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Akademii Medycznej w Szczecinie.

Nowe, groźne wirusy dotarły do Polski wskutek zwiększonej migracji ludności. - W naszym kraju przybywa osób zakażonych HIV. Z moich obserwacji wynika, że ma to związek z powrotem osób, które podejmowały ryzykowne zachowania seksualne podczas emigracji zarobkowej w Irlandii, Anglii czy we Włoszech - opowiada dr Grażyna Cholewińska, ordynator szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie.

- W tych krajach ze względu na duże zróżnicowanie rasowe oraz mobilną populację istnieje ryzyko zakażania się odmiennymi szczepami HIV. Te wirusy są coraz częściej odporne na leki przeciwwirusowe - dodaje.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się