Menu Region

Francuska prasa: Rosja się przebudziła

Francuska prasa: Rosja się przebudziła

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Francuski dziennik "Libération" uważa, że prezydent Rosji podyktował Europie swoją wersję pokoju na Kaukazie. Lewicowa gazeta podkreśla, że w planie wyjścia z kryzysu zatwierdzonym na Kremlu i Tbilisi zabrakło potwierdzenia integralności terytorialnej Gruzji.
Według dziennika "Libération" pominięcie zasady integralności terytorialnej Gruzji oznacza, że nie będzie ona miała pewności co do odzyskania Osetii Południowej i Abchazji.

Dziennik "Le Figaro" podkreśla natomiast, że w dwadzieścia lat po zakończeniu zimnej wojny rysuje się nowy układ sił na świecie i że Rosja, która otrząsnęła się z szoku po upadku ZSRR, zamierza zajmować w tym układzie sił należne jej miejsce, czyli miejsce "wielkiego narodu".

Komentator "Le Figaro" podsumowuje, że ze względów strategicznych, ekonomicznych i kulturalnych Moskwa chce pozostać i pozostanie panem Kaukazu.

Zdaniem francuskiej gazety, taką właśnie konkluzję Nicolas Sarkozy wyciągnął ze swojej wczorajszej podróży.
"Le Figaro" podkreśla również czysto formalny charakter krytyki poczynań Rosji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się