Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczesna faza raka sutka na indeksie funduszu

Danuta Pawlicka
Dr Jerzy Załuski chce leczyć herceptyną wszystkie chore kobiety
Dr Jerzy Załuski chce leczyć herceptyną wszystkie chore kobiety S. Siewior
Do tej pory kobiety chorujące na agresywną postać raka miały najgorsze rokowania. Teraz polscy onkolodzy dysponują nowoczesnym lekiem, ale nie mogą nim leczyć, jeżeli guz jest mniejszy niż 2 centymetry.

Praktycznie pozbawione są takiej terapii panie, u których za wcześnie wykryto nowotwór. Potwierdza to dr med. Jerzy Załuski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej w Poznaniu, ordynator Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii: - Jeżeli u kobiety stwierdzi się guz wielkości 1,8 cm, to po operacji nie przysługuje jej leczenie herceptyną, czyli terapią celowaną czyniącą walkę bardziej efektywną.

Co wtedy pechowa pacjentka słyszy od onkologa? Żaden lekarz nie odważy się powiedzieć wprost: niech pani czeka, aż guz urośnie, wtedy nowotwór usuniemy i zaczniemy leczyć najnowszym lekiem. Nie może jednak postąpić inaczej, jeżeli po zabiegu dostanie do ręki wynik badania, na którym czarno na białym patolog określi rozmiar guza, który nie spełnia wymogów do refundacji NFZ. Onkolodzy zabiegają o zmianę kryterium w programie terapeutycznym, który dyskryminuje kobiety mające największe szanse na wyleczenie.

Preparat herceptyna został zarejestrowany do leczenia pacjentek chorujących na nowotwór określany jako HER2- dodatni. Ten typ, na który cierpi około 20-30 procent kobiet z rakiem piersi, jest wyjątkowo groźny. Pokonać go można wtedy, gdy działa się natychmiast, chociaż i w tym przypadku pozostaje ryzyko rozsiewu.

Herceptyna stanowi ogromny postęp w dotychczasowym leczeniu raka sutka, ponieważ jest lekiem biologicznym, skierowanym przeciwko jednemu białku HER2. Zwiększona produkcja tego właśnie białka przyczynia się do zwiększenia ryzyka nawrotu choroby i pogarsza rokowania. Herceptyna, co podkreślił główny naukowiec University Woman's Hospital we Frankfurcie, "zachowuje swoje działanie u kobiet chorych na postępującą, agresywną postać raka" (czyli HER2). Bardzo skrupulatne badania wykazały, że ten sam preparat wydłuża życie chorych bez względu na to, jak bardzo ów złośliwy guz jest zaawansowany. Biologiczna postać leku aktywizuje układ odpornościowy organizmu do samodzielnej walki z nowotworem i jednocześnie hamuje jego rozrost.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski