Menu Region

Kouchner, ratownik Europy

Kouchner, ratownik Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik

Prześlij Drukuj
Wyławiał rozbitków z morza, polował na niego Saddam, jest byłym komunistą w prawicowym rządzie - Bernard Kouchner, szef francuskiej dyplomacji, to dzisiaj chyba najciekawszy europejski polityk.
Wyławiał rozbitków z morza, polował na niego Saddam, jest byłym komunistą w prawicowym rządzie - Bernard Kouchner, szef francuskiej dyplomacji, to dzisiaj chyba najciekawszy europejski polityk. Od kilku dni odgrywa kluczową rolę w negocjowaniu zawieszenia broni pomiędzy Gruzją a Rosją.

Jego rodzice, Francuzi żydowskiego pochodzenia, w 1943 r. cudem uniknęli śmierci z rąk hitlerowców. Choć Bernard miał wtedy cztery lata, to doświadczenie uformowało go na całe życie: postanowił walczyć ze złem świata. Młody idealista wstąpił do partii komunistycznej, by wiosną 1968 r. stać się jednym z najaktywniejszych uczestników paryskiego buntu młodzieży.

To jego samochodem uciekł do Niemiec Daniel Cohn-Bendit, czołowy działacz europejskiej radykalnej lewicy, ścigany we Francji listem gończym.

Krótko potem Kouchner jako lekarz niósł pomoc ofiarom ogarniętej wojną prowincji Biafra w Nigerii. W serii wypowiedzi dla prasy uznał ZSRR za współwinnego spowodowania tego konfliktu. Złamał w ten sposób żelazną regułę lekarzy Czerwonego Krzyża, która nie pozwala im udzielać wywiadów na tematy polityczne. - Pojął, że jeśli chce zmienić świat, musi z taką samą siłą zaatakować zbrodnie i totalitaryzm zarówno po lewej, jak po prawej stronie - tłumaczy przyjaciel Kouchnera Richard Holbrooke, były ambasador USA przy ONZ.

W następnych latach Kouchner był na wojnach w Peru, Libanie i Bangladeszu. Wtedy to odrzucił legalistyczną linię postępowania Czerwonego Krzyża nawet w obliczu klęsk humanitarnych i założył własną organizację - Lekarzy bez Granic.

Działania tej organizacji miały przypominać partyzantkę - tyle że zamiast kałasznikowów bojownicy Kouchnera nieśli torby medyczne. W 1978 r. Lekarze zasłynęli zorganizowaniem zakupu statków i wyławianiem rozbitków uciekających przed krwawą wojną między komunistycznymi Wietnamem a Kambodżą.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się