Menu Region

Oszczędnościowe konta nie dają zysku

Oszczędnościowe konta nie dają zysku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bartosz Biskupski, Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Dziś poznamy kolejne dane o wzroście cen w lipcu. Analitycy są zgodni - inflacja rośnie i jeszcze będzie rosła. A to zła informacja nie tylko dla osób, które martwią się wzrostem cen żywności, ale także dla wszystkich, które trzymają oszczędności w bankach.
Większość ekonomistów przewiduje, że inflacja liczona rok do roku w lipcu wyniosła 4,7 -4,8 proc. - Z kolei w sierpniu może ona wzrosnąć do poziomu nawet 5,2 proc. - mówi Marta Petka, ekonomistka z Raiffeisen Bank Polska. Jej zdaniem dopiero we wrześniu można spodziewać się wyhamowania wzrostu cen.

Na razie rosnąca inflacja ma bardzo poważny wpływ na stan naszych oszczędności. Bo chociaż nominalnie ilość pieniędzy klientów zdeponowana w bankach rośnie, to ich realna wartość maleje. A to dlatego, że za tę samą kwotę możemy dzisiaj kupić mniej niż jeszcze rok temu. Największy problem mają osoby, które nie chcą ulokować pieniędzy na rok lub dłużej.

O ile bowiem ofert lokat 12-miesięcznych oprocentowanych na 6-7 proc. jest bardzo wiele, to już kont osobistych oferujących takie oprocentowanie jest jak na lekarstwo. A tylko one pozwalają klientowi podejmować gotówkę w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Wspólnie z doradcami z firmy Expander sprawdziliśmy, które konta oszczędnościowe dają obecnie realny zysk, czyli ich oprocentowanie jest wyższe od aktualnego poziomu inflacji.

Wśród banków oferujących konta oszczędnościowe najwyższe oprocentowanie dla kwoty do 5 tys. zł daje dzisiaj Eurobank. Tam klient dostanie 6,06 proc. w skali roku, a odsetki będą co miesiąc kapitalizowane. Niewiele mniej, bo 6 proc. na rachunku oszczędnościowym oferuje klientom Polbank EFG.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się