Menu Region

Herceptyna na duży guz

Herceptyna na duży guz

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Danuta Pawlicka

2Komentarze Prześlij Drukuj
Do tej pory kobiety chorujące na agresywną postać raka miały najgorsze rokowania. Teraz polscy onkolodzy dysponują nowoczesnym lekiem - herceptyną.
Ale nie mogą nim leczyć, jeżeli guz jest mniejszy niż 2 centymetry. Takiej terapii pozbawione są panie, u których wcześnie wykryto nowotwór. Potwierdza to dr med. Jerzy Załuski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej w Poznaniu, ordynator Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii: - Jeżeli u kobiety stwierdzi się guz wielkości 1,8 cm, to po operacji nie przysługuje jej leczenie herceptyną.

Co wtedy pechowa pacjentka słyszy od onkologa? Żaden lekarz nie odważy się powiedzieć wprost: "Niech pani czeka, aż guz urośnie, wtedy nowotwór usuniemy i zaczniemy leczyć najnowszym lekiem". Nie może jednak postąpić inaczej, jeżeli po zabiegu dostanie do ręki wynik badania, na którym czarno na białym patolog określi rozmiar guza, który nie spełnia wymogów do refundacji NFZ. Onkolodzy zabiegają o zmianę kryterium w programie tera-peutycznym, który dyskryminuje kobiety mające największe szanse na wyleczenie.

Preparat herceptyna został zarejestrowany do leczenia pacjentek chorujących na nowotwór określany jako HER2 dodatni. Ten typ, na który cierpi około 20-30 procent kobiet z rakiem piersi, jest wyjątkowo groźny. Pokonać go można wtedy, gdy działa się natychmiast, chociaż i w tym przypadku pozostaje ryzyko rozsiewu.

Herceptyna stanowi ogrom-ny postęp w dotychczasowym leczeniu raka sutka, ponieważ jest lekiem biologicznym, skierowanym przeciwko jednemu białku HER2. Zwiększona produkcja tego właśnie białka przyczynia się do zwiększenia ryzyka nawrotu choroby i pogarsza rokowania. Herceptyna, co podkreślił główny nau-kowiec University Woman?s Hospital we Frankfurcie, "zachowuje swoje działanie u kobiet chorych na postępującą, agresywną postać raka" (czyli HER2).

Bardzo skrupulatne badania wykazały, że ten sam preparat wydłuża życie chorych bez względu na to, jak bardzo złośliwy guz jest zaawansowany. Biologiczna postać leku aktywizuje układ odpornościowy do samodzielnej walki z nowotworem i jednocześnie hamuje jego rozrost.
1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

D-38

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Teresa Nowak (gość)  •

Dlaczego w tym naszym rzadzie mierza zycie w centymetrach? Stosowanie leku,który pomaga -Herceptyna- nie okresla,ze nie pomoże lek jak góz jest wiekszy niz 2 cm.To Jakis chory człowk na umysle takie ograniczenia w zastosowaniu leku zastosował.Ludzie opamietajcie sie wy macie włądze a my mamy smierc przed oczami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

herceptyna

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monika (gość)  •

własnie herceptyna należy sie tylko jak jest mały guz ,,,,,a co z tymi kobietami co maja mały czy im sie nie nalezy ,,,,,,Nfz oczywiście mówi nie .......składke opłacamy całe życie człowiek zachoruje a oni ci mówia nie finansujemy lepszego leczenia ,,,,,dostani panie gorsze własnie tak jest leczona moja mama.

odpowiedzi (0)

skomentuj