Menu Region

Nie będzie pobłażania dla uchylających się od wojska

Nie będzie pobłażania dla uchylających się od wojska

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marcin Kamiński

Prześlij Drukuj
Nie będzie abolicji dla osób uchylających się od zasadniczej służby wojskowej.
Kto nie stawiał się na wezwania WKU i uniknął przeszkolenia, w najbliższych miesiącach może spodziewać się wezwania do WKU. Kluczenie nic nie da - komendy wobec opornych będą wysyłać wnioski do prokuratury, a wymiar sprawiedliwości nawet przez 10 lat będzie ich szukać - aż do momentu przedawnienia się sprawy.

W skali kraju poszukiwanych przez wojskowe komendy uzupełnień poborowych są setki tysięcy. Na terenie podlegającym WKU w Słupsku uciekinierów spod wojskowej bramy jest aż 4 tysiące. Tylko w tym roku do prokuratury wysłano 113 zawiadomień o złamaniu przez nich prawa.

Wszystkim grozi przynajmniej grzywna, a w najostrzejszych przypadkach uchylania się od służby wojskowej - nawet 5 lat więzienia. Dotyczy to najczęściej osób, które natychmiast po ukończeniu szkoły wyjechały do pracy za granicę, nie dochowując procedury zgłoszenia tego faktu komendantowi WKU.

- Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej mężczyźni, którzy wyjeżdżają za granicę, muszą się zgłosić do WKU i wystąpić do komendanta o zgodę na wyjazd - tłumaczy major Mirosław Rabowski, p.o. komendant WKU w Słupsku. - Niestety, zdecydowana większość o tym nie pamięta - dodaje.

Dotyczy to Krzysztofa Jarosławskiego ze Słupska, który aktualnie przebywa w Manchesterze. Wyjechał tam trzy lata temu. W ubiegłym roku ściągnął do siebie żonę z dzieckiem. W książeczce wojskowej ma wpis: A1 - nie został przeniesiony do rezerwy, czyli jest przeznaczony do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się