18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja szuka nastolatki. A ta pisze na Facebooku: Znikłam to znikłam i na ch... drążyć temat

Katarzyna Spyrka
16-letnia Monika postanowiła szybciej dorosnąć i drwi  z pomocy w internecie. Od 3 kwietnia szuka jej policja
16-letnia Monika postanowiła szybciej dorosnąć i drwi z pomocy w internecie. Od 3 kwietnia szuka jej policja arc. policja
16-latka wodzi za nos policję. Nie daje znaku życia, ale jest aktywna na Facebooku W tym roku zaginęło już 419 nastolatków. - To wołanie o pomoc - mówią eksperci. Policja jej szuka.

Rodzina, znajomi i policja w Jastrzębiu-Zdroju szukają od kilku tygodni zaginionej Moniki Mosiek. Dziewczyna ma 16 lat i po raz drugi zniknęła z domu. Co ciekawe, w czasie, kiedy policja próbuje ją odnaleźć, zaginiona szydzi sobie z całej sprawy na Facebooku. Na swoim profilu społecznościowym, wyraźnie daje znać, że troska najbliższych jest jej obojętna. Policja jednak sprawy odpuścić nie może.

- Zaginiona nie jest osobą pełnoletnią, w związku z czym, w świetle prawa nie może sama o sobie decydować. Jest pod opieką opiekunów prawnych, którzy są za nią odpowiedzialni. W związku z czym, kiedy opiekunowie zgłaszają do nas zaginięcie, musimy działać - wyjaśnia Magdalena Szust, rzeczniczka jastrzębskiej policji. Jednostka zajmuje się poszukiwaniem nastolatki już od stycznia. Wtedy to po raz pierwszy 16-latka zniknęła z domu. W czasie, kiedy mundurowi próbowali ją odnaleźć, sama zainteresowana chwaliła się na Facebooku zdjęciami... z zagranicy.

- Cokolwiek by nie mówili, sama najlepiej wiem kim jestem, co mam robić i gdzie jest moje miejsce. Darujcie sobie głupie komentarze na temat mojego zaginięcia. Znikłam, to znikłam i na ch** drążyć temat - pisze na swoim profilu społecznościowym nastolatka. - Wasze przejęcie się moim zaginięciem jest żałosne! Większość z was na co dzień mnie nie zna, nie widzi, a teraz nagle się martwicie haha - drwi w innym wpisie nastolatka.

- Dotarliśmy do profilu społecznościowego nastolatki. Są prowadzone działania operacyjne w celu jej odnalezienia - wyjaśniają w jastrzębskiej komendzie. Na tym koniec. Choć 16-letnia Monika bez udziału policji, sama wróciła do domu 3 kwietnia, od kilku dni, znów jest poszukiwana przez policję. Jak udało nam się ustalić, jastrzębianka jest pod opieką dziadka.
16-latka niedawno rzuciła też szkołę. W Zespole Szkół Handlowych, do której uczęszczała dziewczyna, udało nam się dowiedzieć, że była to trudna uczennica. Takich ucieczek na Śląsku zdarza się rocznie kilkaset. W minionym roku Komenda Wojewódzka Śląskiej Policji odnotowała 2884 zaginięcia, z czego 1260 zaginionych stanowiły osoby do 17 roku życia. W tym roku, zaginęło już 419 kolejnych nastolatków. Czy można temu zapobiec?

- Zaginięcia osób w wieku od 12-17 lat to około 10 procent wszystkich spraw, którymi się zajmujemy. Większość z nich to właśnie ucieczki z domów. W Polsce brakuje miejsc, schronisk, w których taka młoda osoba mogłaby przenocować, jeżeli np. jej ucieczka była związana ze złą sytuacją w domu. Brakuje programów profilaktycznych w szkołach i miejsc, gdzie młodzież mogłaby się udać po pomoc w rozwiązywaniu problemów - wyjaśnia Andrzej Zabłocki z Fundacji Itaka, zajmującej się poszukiwaniem zaginionych.

Zaginieni w Polsce

Każdego roku policja odnotowuje około 17 tysięcy zaginięć Polaków.
Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Giną z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów i kiedy padają ofiarą przestępstw. Spośród wszystkich zgłoszeń policja odnotowuje rocznie około 320 zaginięć dzieci do 6 roku życia, około 800 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat i około 5 340 zaginięć dzieci w wieku 14-17 lat.
Wielokrotnie przyczyną zaginięć starszych dzieci i młodzieży jest ucieczka z domu.

- Najczęściej młody człowiek ucieka wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go. Zgłaszane są do nas coraz młodsze dzieci i również w tej grupie, wiekowo najmłodszej, zdarzają się przypadki samobójstw i przestępstw. Ucieczki w tym wieku wiążą się z kryzysem wieku dorastania. Młodzi ludzie czują się odrzuceni, niezrozumiani. Zapracowani rodzice często nie poświęcają dzieciom wystarczającej ilości czasu - informuje Itaka.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!