Menu Region

Metry, które zarabiają na ciebie

Metry, które zarabiają na ciebie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Alicja Charzyńska

Prześlij Drukuj
Jeszcze rok, dwa lata temu deweloperzy dodawali do parterowych mieszkań za pół ceny pomieszczenia w suterenach.
Jeszcze rok, dwa lata temu deweloperzy dodawali do parterowych mieszkań za pół ceny pomieszczenia w suterenach, przeznaczone pierwotnie w projektach architektonicznych budynków na usługi. Nie było na nie popytu. Dzisiaj, gdy nowe, małe osiedla zlewają się w prawdziwe dzielnice - takie pomieszczenia cieszą się coraz większym powodzeniem, bo rośnie zapotrzebowanie na placówki handlowe i usługowe. Kupowane są również przez inwestorów jako lokata.

Rozpoczynając budowę budynku na wynajem lub domu, w którym część powierzchni przeznaczyć chcemy na lokal użytkowy, stajemy przed zadaniem znacznie trudniejszym niż osoby poszukujące źródeł finansowania potrzeb czysto mieszkaniowych.

Gama kredytowych ofert jest zdecydowanie węższa niż wybór produktów dostępnych dla klientów indywidualnych poszukujących finansowania celów mieszkaniowych, a ich warunki często mniej atrakcyjne.

Firmowe droższe

Cechą wspólną bankowych kredytów na nieruchomości o charakterze komercyjnym lub mieszanym jest wyższe oprocentowanie niż typowych kredytów mieszkaniowych. Finansowane są bowiem innego rodzaju potrzeby, a kredytowane przedsięwzięcie ma przynajmniej w części komercyjną naturę. Dotyczy to także sytuacji, gdy budynek zawierający lokal użytkowy stanowi zabezpieczenie zwykłego kredytu hipotecznego (na cel mieszkaniowy). Banki uzasadniają to mniejszą płynnością rynku budynków o nietypowym, mieszanym charakterze.
Oprocentowanie i opłaty w wielu bankach ustalane są indywidualnie dla każdego przypadku. Utrudnia to porównanie ofert, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę unikatowy charakter każdej inwestycji. W przypadku kredytów dla klientów indywidualnych często pojawiają się także dodatkowe ograniczenia określające maksymalny udział powierzchni przeznaczonej na komercję w całkowitej powierzchni nieruchomości.

Firmowe spłacasz szybciej

Oferowane przez działające w Polsce banki usługi podzielić można na dwie grupy: kredyty hipoteczne udzielane przedsiębiorstwom oraz kredyty dostępne dla osób fizycznych. Dlatego osoby wykonujące wolny zawód i drobni przedsiębiorcy stają w tym przypadku przed wyborem: czy o kredyt starać się jako osoba fizyczna, czy jako podmiot gospodarczy?

W pierwszym przypadku mamy niewiele możliwości - oferta kredytów jest dość wąska, a banki niechętnie patrzą na nietypowe nieruchomości jako zabezpieczenie wierzytelności. Z drugiej jednak strony, procedura badania zdolności kredytowej może okazać się mniej dotkliwa, a kredyt możemy spłacać dłużej (25-30 lat).

Oferta kredytów dla przedsiębiorców jest zdecydowanie szersza, za wyborem tej opcji przemawiają także korzyści podatkowe. Problem stanowić może jednak konieczność udokumentowania wiarygodnie historii działania (eliminuje to nowo powstałe firmy) i udowodnienia posiadanej zdolności kredytowej. Minusem jest również krótszy okres spłaty. Górna granica w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw to 10-15 lat.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się