Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz zęba? Masz raka. Choroby dziąseł zwiększają ryzyko nowotworu

Agata Pustułka
Nie unikaj wizyt u dentysty, bo zdrowie zębów jest ważne
Nie unikaj wizyt u dentysty, bo zdrowie zębów jest ważne 123rf
Choroby dziąseł i utrata zębów zwiększają ryzyko raka piersi. Bóle głowy, infekcje, choroby serca mają źródło w jamie ustnej. Uczeni dowiedli, że u tych pacjentów, u których rozwinął się rak piersi, czynnikiem podwyższającym to ryzyko, i to aż 11-krotnie, były choroby dziąseł i utrata zębów.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Instytutu Karolinska ze Szwecji, sprawdzając historię chorób blisko 3 tys. pacjentów. U 41 osób stwierdzono raka piersi. Warto pamiętać, że rak piersi nie dotyczy tylko kobiet, bo choroba ta pojawia się u jednego na stu mężczyzn. A ci, jak wiadomo ze stomatologicznych statystyk, mniej od pań dbają o stan uzębienia.

- Od dawna wiadomo, że zdrowie zębów odbija się na zdrowiu całego organizmu i nieraz dokuczają nam dolegliwości, których początkowo byśmy w ogóle nie łączyli z fatalnym stanem zdrowia jamy ustnej. To często są problemy ze strony układu krążenia, bóle głowy, czy infekcje dróg oddechowych - mówi dr Mariusz Duda z Duda Clinic, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego.

Badanie takie prowadzono po raz pierwszy, dlatego też naukowcy planują przeprowadzić je ponownie, by potwierdzić wyniki swoich obserwacji.

Nie są to jednak pierwsze badania, które choroby jamy ustnej wiążą z większym ryzykiem zachorowania na raka. Kilka lat wcześniej japońscy naukowcy przebadali aż 5000 osób cierpiących na nowotwory. Doszli do wniosku, że chorzy, którzy mieli niepełne uzębienie, byli obarczeni zwiększonym ryzykiem raka przełyku, głowy i szyi oraz płuc.

Niezależnie od płci, w profilaktyce raka piersi najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała. Kobiety od wielu lat są informowane o konieczności samobadania piersi, ale onkolodzy zalecają je również mężczyznom. Jak wynika z ustaleń Amerykanów, Skandynawów, Belgów, taką samą wykrywalność jak mammografia dają: samobadanie i badanie palpacyjne, przeprowadzone przez lekarza pierwszego kontaktu. Samobadanie jest ściśle połączone z samoobserwacją przed lustrem i polega na dokładnym skontrolowaniu ściany klatki piersiowej (okolice sutków) i dołu pachowego opuszkami palców. Każde niepokojące zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem (chirurg, onkolog), który w przypadku stwierdzenia podejrzenia raka wyśle na odpowiednie badania: USG piersi oraz ewentualnie biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego. Rak piersi jest głównym zabójcą kobiet w województwie śląskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!