Menu Region

Prezydent Rosji wydał rozkaz zakończenia operacji w Gruzji

Prezydent Rosji wydał rozkaz zakończenia operacji w Gruzji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

AB, KZ, Reuters, IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Dimitrij Miedwiediew nakazał zakończenie trwającej od kilku dni operacji wojskowej w Gruzji. Prezydent Rosji podczas rozmowy ze swoim ministrem obrony powiedział, że cel operacji został osiągnięty i bezpieczeństwo rosyjskich żołnierzy oraz obywateli zostało zapewnione.
W związku z tym wydał rozkaz natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Gruzji i zakończenia operacji "przymuszenia Gruzinów" do pokoju.

Niestety, operacje zbrojne w Abchazji i Osetii Południowej wciąż trwają i nie wiadomo kiedy zostaną zakończone. Jak podkreślają rosyjskie media, wycofanie wojsk dotyczy tylko Gruzji.

Miedwiediew, który pozytywnie ocenił działania rosyjskiej armii - polecił przygotowanie listy wojskowych, którym należą się nagrody państwowe za udział w kampanii osetyjskiej, która była dla wojsk Federacji Rosyjskiej jedną z największych tego typu akcji na przestrzeni kilkunastu lat.


Jednocześnie prezydent wydał rozkaz rosyjskiemu ministerstwu obrony, aby ten wznowili działania zbrojne, gdyby w Osetii Południowej znowu doszło do ataków na ludność cywilną lub żołnierzy.

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej ogłosił na specjalnej konferencji prasowej, że warunkiem wstrzymania akcji zbrojnej jest całkowita kapitulacja Gruzji.

Na razie nie pojawiły się jeszcze komentarze dotyczące decyzji prezydenta. Jako pierwsza na wieść o zakończeniu wojny w Gruzji zareagowała moskiewska giełda, gdzie akcje momentalnie wzrosły mniej więcej o 2 procent.

Dziś wieczorem do stolicy Gruzji Tibilisi, przyleci polski prezydent. Wizyta była zaplanowana już wcześniej i mimo dzisiejszych doniesień Lech Kaczyński nie zmienił swoich planów.

Lech Kaczyński spotka się ze wszystkimi czołowymi politykami, w tym z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Gruzińscy politycy są przekonani, że przylot polskiego prezydenta wraz z przedstawicielami Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy wzmocni misję mediacyjną prowadzoną w Moskwie przez Francję.

-------------------------------------------------------------------------
WOJNA NA KAUKAZIE: zobacz nasz serwis specjalny
-------------------------------------------------------------------------

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Misja prezydentów

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Smach (gość)  •

Jeszcze rano premier Tusk uznał że podróż prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji,jest wychodzeniem przed szereg UE.W ciągu kilku godzin rządowi spece od wizerunku(przejrzeli na oczy,czytaj sondaże) uznali że warto aby z prezydentem zabrał się też minister Sikorski.Nie zazdroszczę mu towarzystwa,za swoje wcześniejsze wypowiedzi,w tym gronie będzie musiał siedzieć cicho jak mysz pod miotłą.

odpowiedzi (0)

skomentuj