Menu Region

Zaginiony samolot z Malezji: Chińczycy zauważyli "podejrzany...

Zaginiony samolot z Malezji: Chińczycy zauważyli "podejrzany obiekt" na Oceanie Indyjskim [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bernard Lagan, PAP

Prześlij Drukuj
Satelita wypatrzył kolejne elementy, które mogą być szczątkami zaginionego malezyjskiego boeinga. W poniedziałek załoga chińskiego samolotu wojskowego, który bierze udział w poszukiwaniach maszyny, zobaczyła "podejrzany obiekt" unoszący się na powierzchni wody w południowej części Oceanu Indyjskiego. Dane dotyczące lokalizacji tego obiektu chińskie władze przekazały australijskim służbom poszukiwawczym.
1/3

Zdjęcie satelitarne wykonane przez chińskiego satelitę

(© AP Photo/ China State Administration of Science, Technology and Industry for National Defense)

Już trzeci satelita zarejestrował zdjęcia obiektów, które mogą być szczątkami malezyjskiego samolotu, który zaginął 8 marca. Obiekty pływające na powierzchni Oceanu Indyjskiego mogą sugerować, że samolot rozbił się o powierzchnię wody.

AKTUALIZACJA: PREMIER MALEZJI: ZAGINIONY SAMOLOT MALAYSIA AIRLINES SPADŁ DO OCEANU INDYJSKIEGO


Ostatnie zdjęcia potencjalnych szczątków boeinga 777 malezyjskich linii, lot nr MH370, zostały zarejestrowane przez francuskiego satelitę w niedzielę po południu i zostały przekazane australijskim ekipom, które koordynują poszukiwania wraku.


Samolot z 239 osobami na pokładzie, lecący z Kuala Lumpur do Pekinu, zaginął 8 marca po tym, jak gwałtownie zmienił kierunek lotu, a jego systemy komunikacyjne zostały wyłączone. Jak dotąd jest to prawdopodobnie najbardziej tajemnicze zaginięcie samolotu w historii.

Zaginiony samolot z Malezji. Poszukiwania boeinga w liczbachŹródło: CNN Newsource/x-news


Australijski Zarząd Bezpieczeństwa Morskiego, który koordynuje poszukiwania domniemanych szczątków samolotu na Oceanie Indyjskim, wysłał w niedzielę w miejsce, gdzie zauważono tajemnicze obiekty pływające na powierzchni oceanu, największą jak dotąd liczbę samolotów poszukiwawczych. Obszar ten znajduje się około 2,5 tys. km od Perth.

Premier Australii Tony Abbott powiedział, że nadzieja na znalezienie samolotu MH370 rośnie.

- Wciąż jest zbyt wcześnie, by stwierdzić coś z całą pewnością, ale mamy obecnie znaczącą liczbę bardzo prawdopodobnych poszlak i to podnosi nadzieję - ale tylko nadzieję - że możemy się znajdować na drodze do odkrycia, co się stało z samolotem - powiedział Abbott.

Rząd Chin poinformował, że jeden z chińskich satelitów również zidentyfikował obiekt o długości 22,5 metra i szerokości 13 metrów pływający na powierzchni oceanu w rejonie poszukiwań. Obiekt ten został zauważony w odległości 120 km od innego - 24-metrowego - namierzonego przez amerykańskiego satelitę w ubiegłym tygodniu.

Władze malezyjskie wydały oświadczenie, że zdjęcia uzyskane przez francuskiego satelitę pokazują obiekty, które "mogą być związane z MH370". Nie podały jednak ani wielkości, ani lokalizacji tych obiektów.

Australijskie grupy poszukiwawcze w niedzielę zmieniły taktykę - teraz polega ona na przeszukiwaniu wizualnym obszaru, gdzie mogą znajdować się szczątki. Oznacza to, że poszukiwania będą prowadzone przez specjalnie wyszkolonych obserwatorów, którzy z okien nisko lecących samolotów będą wypatrywać pływających na powierzchni wód szczątków. Do tej pory polegano głównie na elektronicznych sensorach, które z pokładu miały poszukiwać szczątków maszyny.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się