Od stycznia wzrośnie zasiłek chorobowy dla 50+

Patrycja Wacławska
Nowelizacja przepisów zakończy dyskryminację, która trwa prawie od dwóch lat

W lutym 2009 roku weszły w życie przepisy, które zróżnicowały uprawnienia do świadczeń za czas choroby osób po 50. roku życia i młodszych. Zanim zaczęły obowiązywać, wszystkie zatrudnione osoby czasowo niezdolne do pracy, bez względu na wiek, przez pierwsze 33 dni choroby (lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) w danym roku kalendarzowym otrzymywały wynagrodzenie od pracodawcy.

Od 34. dnia dostawały zaś zasiłek chorobowy. Od lutego ubiegłego roku, osoby, które ukończyły 50 lat, dostają wynagrodzenie od pracodawcy jedynie za pierwszych 14 dni choroby. Już od 15. dnia przysługuje im zasiłek chorobowy. Niestety, różnica między wypłatą wynagrodzenia a zasiłku za czas choroby nie zawsze ogranicza się do strony formalnej. Dla części chorych po 50. roku życia skutkuje ona wymiernymi stratami finansowymi. O ile bowiem podstawowa wysokość wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę za czas choroby zawsze jest równa 80 proc. pensji, którą pracownik otrzymuje w czasie, gdy normalnie wykonuje swoje obowiązki pracownicze, o tyle zasiłek chorobowy jest obniżany za czas pobytu w szpitalu.

Podstawowa wysokość zasiłku chorobowego to 80 proc. tzw. podstawy wymiaru (czyli co do zasady średniego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy sprzed choroby). Jednak za okres hospitalizacji zasiłek jest obniżany do 70 proc. W efekcie, pod rządami obecnie obowiązujących przepisów, pracownicy w wieku 50 plus, którzy podczas choroby przebywają w szpitalu, dostają mniej pieniędzy od 15. dnia choroby. Młodsi zaś dopiero od 34. dnia.

Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby zaczyna obowiązywać danego pracownika od następnego roku kalendarzowego po tym, w którym ukończył on 50 lat.

Niesprawiedliwe dla starszych przepisy zostaną zmienione od stycznia. Wówczas ma wejść w życie ustawa z 22 października 2010 roku o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do ustawy w obowiązującym brzmieniu ma zostać dodany art. 11 ustęp 1b, zgodnie z którym miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat, będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru. W praktyce więc nowelizacja ustawy doprowadzi do zrównania sytuacji starszych i młodszych pracowników, a więc zlikwiduje dyskryminację, z którą mieliśmy do czynienia przez ostatnie miesiące.

Wspomnieliśmy, że podstawowa wysokość wynagrodzenia od pracodawcy za pierwsze dni choroby to 80 proc. pensji. Wyjątkowo jednak pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Jest tak m.in. wówczas, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo uczestniczeniem w niezbędnych badaniach przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów bądź też poddaniem się zabiegowi ich pobrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od stycznia wzrośnie zasiłek chorobowy dla 50+ - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl