Menu Region

Zaginiony Boeing Malaysia Airlines. Interpol wyklucza...

Zaginiony Boeing Malaysia Airlines. Interpol wyklucza zamach, CIA wręcz przeciwnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

Reuters,AP,AFP/PAP

Prześlij Drukuj
Według Interpolu zniknięcie samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie nie było wynikiem ataku terrorystycznego. Z kolei CIA nie wyklucza "wątku terrorystycznego" w śledztwie. Boeinga 777 wciąż nie odnaleziono, ale zwiększono obszar poszukiwań.
- Im więcej informacji zdobywamy, tym bardziej skłaniamy się ku konkluzji, że nie był to atak terrorystyczny - oświadczył szef Interpolu Ronald Noble na konferencji prasowej w siedzibie tej międzynarodowej policji w Lyonie w środkowo-wschodniej Francji. Dodał, że dwaj mężczyźni, którzy weszli na pokład na podstawie skradzionych paszportów, byli przerzucani przez przemytników.


CNN Newsource/x-news


Dwaj posługujący się irańskimi paszportami mężczyźni (18-latek i 29-latek), którzy rozpoczęli podróż w Dausze, wymienili swe dokumenty w Kuala Lumpur; na pokład samolotu weszli ze skradzionymi paszportami włoskim i australijskim - sprecyzował Noble.
Tożsamość Irańczyków potwierdziły władze w Teheranie. Również według tajlandzkiej policji coraz więcej dowodów wskazuje na to, że posługujący się skradzionymi paszportami pasażerowie nie mieli powiązań z terroryzmem, lecz ubiegali się o azyl.

Z kolei szef CIA John Brennan nie wyklucza "wątku terrorystycznego" w śledztwie w sprawie zaginięcia samolotu. Przyznał, że wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi i jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski w sprawie tego tajemniczego zniknięcia.

Poszukiwania maszyny, w które zaangażowane są ekipy ratunkowe z dziesięciu państw, rozszerzono we wtorek na większy obszar Zatoki Tajlandzkiej i Morza Południowochińskiego - podaje Reuters. Lecący do Pekinu samolot zniknął w sobotę z radaru krótko po starcie z Kuala Lumpur. Agencja Associated Press pisze, że poszukiwania rozszerzono na obszar cieśniny Malakka, oddzielającej zachodnie wybrzeże Malezji od indonezyjskiej Sumatry.

Według malezyjskiej armii radar wykazał, że maszyna zmieniła kurs w stronę cieśniny Malakka, kilkaset kilometrów dalej od miejsca ostatniej lokalizacji samolotu odnotowanej przez służby lotnictwa cywilnego. Jak poinformował dowódca malezyjskich sił powietrznych gen. Rodzali Daud, radar w bazie wojskowej wykrył samolot niedaleko Pulau Perak, skalistej wyspy w północnej części cieśniny Malakka. Wysokiej rangi przedstawiciel wojskowy zaangażowany w śledztwo potwierdził te informacje i dodał, że samolot najpewniej leciał nisko.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się