Menu Region

Panika na giełdach w Moskwie: Cena rubla spada, pikują akcje...

Panika na giełdach w Moskwie: Cena rubla spada, pikują akcje rosyjskich spółek [KURS RUBLA, VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

pap/mm/x-news

Prześlij Drukuj
Panika na giełdach w Moskwie: Cena rubla spada, pikują akcje rosyjskich spółek [KURS RUBLA, VIDEO] Panika na giełdach w Moskwie: Cena rubla spada, pikują akcje rosyjskich spółek [KURS RUBLA, VIDEO]

(© AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

Rosyjska giełda odnotowuje ogromne spadki. Oba główne indeksy rozpoczęły sesję od wyprzedaży. Po godzinie 8.00 polskiego czasu indeks MICEX znalazł się blisko 9 proc. na minusie, a RTS nurkował o ponad 10 proc. Centralny Bank Rosji, aby ratować rubla zdecydował o sprzedaży 10 mld dol z rezerw walutowych. Waluta jednak nadal traci. - Obecna cena rubla odpowiada cenie 5,10 PLN za euro - wyjaśnił dr Jarosław Klepacki, ekonomista ze Społecznej Akademii Nauk.
Inwestorzy sprzedają wszystko - od akcji banków po papiery spółek energetycznych i surowcowych. Walory Meczelu potaniały aż o 26,6 proc., Inter RAO JES - o 15,7 proc., banku WTB - o 11,5 proc., Gazpromu - o 11 proc., Rostelekomu - o 9,5 proc., Sbierbanku - o 9 proc., Rosnieftu - o 7 proc. i Łukoilu - o 4,7 proc.

RELACJA NA ŻYWO: KRYM: ROSJA BLOKUJE ŁĄCZNOŚĆ, KONCENTRACJA SPRZĘTU WOJSKOWEGO W CIEŚNINIE KERCZEŃSKIEJ [ZDJĘCIA + VIDEO]Źródło: TVP/x-news


Analitycy podliczyli, że łączna kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie w Moskwie w ciągu kilku godzin spadła o 2 bln rubli (około 55 mld dolarów), czyli prawie o tyle, ile Rosję kosztowała organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (50 mld USD).


Akcje rosyjskich spółek pikują również na giełdzie w Londynie - papiery Gazpromu straciły tam 17,5 proc., a Sbierbanku - o 13 proc.

Kurs dolara w pierwszych minutach po otwarciu giełdy wzrósł aż o 86 kopiejek - do 36,75 RUB, a euro - o 1,24 rubla - do 50,82 RUB. W obu wypadkach są to historyczne maksima.

Bank Centralny Rosji (CBR) w poniedziałek rano podniósł swoją podstawową stopę procentową z 5,5 proc. do 7 proc.

Wiceminister rozwoju gospodarczego Rosji Andriej Klepacz przyznał, że "histeria" na rosyjskich rynkach jest konsekwencją wydarzeń na Ukrainie.

Indeks MICEX wyliczany jest na podstawie cen akcji wyrażonych w rublach, a RTS - w dolarach.
 

Komentarze

Aby komentować ten artykuł, musisz być zalogowany.

Zaloguj lub zarejestruj się