Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje Finanse: Konto i pieniądze na start

Anna Nagel
Cykl Twoje Finanse - abc małego biznesu. Odcinek 6.: Źródła finansowania działalności - cz. 1.

Banki mają coraz szerszą ofertę kredytową dla małych firm, ale nadal najtrudniejsze jest zdobycie pieniędzy na rozpoczęcie własnego biznesu

Zakładając firmę, nie musimy już wyrabiać firmowej pieczątki - choć to z pewnością wygodne. Nie musimy mieć też firmowego konta - prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możemy korzystać z rachunku osobistego. W ostatnich latach jednak oferta banków dla małych przedsiębiorstw bardzo się rozwinęła, a wiele z nich proponuje już darmowe usługi podstawowe. Warto więc założyć od razu osobny rachunek firmowy. Pomoże to rozgraniczyć płatności firmowe i osobiste i zachować przejrzystość wydatków.Wybierając bank, w którym założymy konto firmowe, powinniśmy się więc kierować rozwagą, nie reklamą. Przed założeniem konta firmowego warto porównać dostępne na rynku oferty i wybrać tę najbardziej dla nas korzystną i wygodną. Najważniejsze kwestie to wysokość opłat za prowadzenie rachunku oraz za przelewy, także te do ZUS i US. Jeżeli w ciągu miesiąca będziemy wykonywać kilkadziesiąt przelewów, to może nam się opłacić konto, za którego prowadzenie zapłacimy więcej, ale które gwarantuje darmowe przelewy przez internet. Pamiętajmy, że wiele podstawowych usług jest darmowych, ale tylko przy spełnieniu pewnych warunków, np. określonej wysokości miesięcznych wpływów na konto.

Warto również zwrócić uwagę na atrakcyjność dodatkowej oferty związanej z kontem. Banki coraz częściej tworzą specjalne pakiety usług układanych pod kątem potrzeb firm z różnych branż i różnej wielkości. Dlatego przed wyborem banku dla naszej firmy powinniśmy się zastanowić, z jakich usług chcemy przede wszystkim korzystać, i dopiero wtedy porównać propozycje kilkunastu banków.

Rozpoczynanie działalności to trudny okres, w którym czekają nas największe wydatki. Zanim biznes się rozkręci, musimy liczyć się z tym, że przychody nie wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania siebie i rozwoju nowej firmy. Koszty to nie tylko comiesięczne składki na ubezpieczenia, o których pisaliśmy w poprzednich odcinkach. Wydatki mogą być różne - od wynajęcia lokalu, przez zakup potrzebnych narzędzi czy półproduktów, po sprzęt elektroniczny, samochód, komputer i oprogramowanie czy reklamę naszej firmy. Dlatego podstawą jest dobry biznesplan, czyli po prostu możliwie dokładne wyliczenie, ile musimy wydać pieniędzy na starcie, kiedy możemy liczyć na osiągnięcie poziomu, w którym zaczniemy zarabiać, i kiedy nasze zyski pokryją poniesione nakłady.

Idealnie jest, gdy na starcie firmy możemy zainwestować własne, odłożone na ten cel środki. Jeśli pieniądze musimy pożyczyć, to bardziej prawdopodobne jest, że dostaniemy je z banku jako osoba fizyczna niż jako startująca właśnie firma. Banki bowiem w zasadzie nie udzielają kredytów firmom bez co najmniej trzymiesięcznej historii działalności. Ofert kredytów "na start" lub nawet tzw. bezzwrotnych pożyczek dla dopiero co założonych firm jest stosunkowo niewiele. Poza tym po dokładnej analizie warunków takiej umowy może się okazać, że jest ona mniej korzystna niż standardowy kredyt udzielany firmom z dłuższym stażem. Dobrym rozwiązaniem może być założenie konta firmowego w banku, w którym mamy konto prywatne. To dodatkowo nas uwiarygodni i ułatwi w przyszłości zdobycie finansowania przez firmę.

Innym sposobem zdobycia pieniędzy, z którego skorzystały już dziesiątki tysięcy małych firm, są środki unijne. Jednak i w tym przypadku nieco trudniej o uzyskanie dofinansowania firmom dopiero startującym, choć są także programy wspierające samozatrudnienie, dzięki którym można otrzymać na początek działalności nawet do 40 tys. zł. Wsparcie udzielane jest na różnych zasadach w każdym regionie, dlatego najlepiej udać się po radę do lokalnego punktu informacyjnego o funduszach europejskich. Ich pełny wykaz znajdziemy na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl.

Osobną pulą środków na wsparcie samozatrudnienia dysponują urzędy pracy. To pieniądze przeznaczone dla osób bezrobotnych, które chcą założyć działalność gospodarczą. Jeżeli nasz pomysł na biznes zostanie zaakceptowany, mamy dużą szansę na zdobycie bezzwrotnej dotacji, której wysokość może wynieść nawet sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Informacje o szczegółowych zasadach otrzymania takiego wsparcia i terminach naborów wniosków powinniśmy szukać w najbliższym UP. Pamiętajmy jednak, że pozyskaną dotację możemy wydać wyłącznie na cele określone we wniosku i że będzie ona szczegółowo rozliczona.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Oceń ten odcinek poradnika w skali od 1 do 5 i odpowiedz na pytanie: Czy zakładając działalność, musimy wyrobić firmową pieczątkę?

Osoba, która jako pierwsza w dniu publikacji tekstu wyśle do redakcji na adres [email protected] ocenę odcinka oraz prawidłową odpowiedź na pytanie, otrzyma od redakcji upominek książkowy lub płytowy.

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski