18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Bezdech senny - lekarze z Wrocławia mają nowy sposób leczenia (ZOBACZ)

Karolina Szypuła
Jest nieco większy od pudełka zapałek i kontroluje ruchy klatki piersiowej. Dzięki niemu łatwiej można zwalczyć bezdech senny. Wrocławscy lekarze ze szpitala wojskowego przy ul. Weigla opracowali specjalny stymulator, dzięki któremu pacjenci cierpiący na bezdech mogą normalnie funkcjonować.

Problem bezdechu dotyczy około miliona Polaków. Nocne zaburzenia w oddychaniu mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci. Szczególnie niebezpieczne są dla osób, które mają problemy z sercem. Na groźny dla życia bezdech senny cierpią głównie mężczyźni w średnim wieku. Objawia się on przerwami w oddychaniu (które są dłuższe niż 10 sekund) i zaburzeniami oddychania (gdy występują częściej niż pięć razy na godzinę snu). Bezdech prowadzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem, co z kolei może doprowadzić m.in. do niedotlenienia organów wewnętrznych np. serca, nerek czy wątroby.

Na czym polegają zaburzenia oddychania podczas snu i jak je rozpoznać? – Osoba cierpiąca na bezdech w trakcie snu po prostu przestaje na moment oddychać. Czasem zdarza się to sporadycznie, niestety zazwyczaj problem bezdechu narasta – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski, kierownik Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca. Przerwy te trwają zazwyczaj kilkanaście sekund.

Jak do tej pory leczono problem bezdechu?
W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się zmianę stylu życia (pod kontrolą lekarzy dietetyków), aparaty wewnątrzustne wysuwające żuchwę do przodu (pozwala to na swobodne oddychanie podczas snu), leczenie laryngologiczne (udrażnianie układu oddechowego) czy specjalne aparaty CPAP (protezy powietrzne) utrzymujące drożność dróg oddechowych. Urządzenia te wytwarzają dodatnie ciśnienie powietrza (działają jak sprężarka) i podają je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos (jest to bardzo niekomfortowe i niewygodne).

Stymulator wrocławskich lekarzy przełomem
Wrocławscy kardiolodzy ze szpitala wojskowego we Wrocławiu, jako jedyni w Polsce i nieliczni na świecie, wszczepiają chorym stymulatory, które nie dopuszczają do bezdechów. Lekarze ze szpitala wojskowego wszczepiają cierpiącym na bezdech senny specjalne stymulatory nerwu przeponowego o nazwie REMEDE. Od 2010 roku przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia stymulatora. – Plany na ten rok są optymistyczne. Do końca roku chcemy przeprowadzić kolejnych 15 zabiegów – opowiada dr Dariusz Jagielski, który wykonuje takie zabiegi.

Bezdech senny - jak działa stymulator
Jak działa takie urządzenie? Stymulator wszczepiany jest zazwyczaj po prawej stronie klatki piersiowej osoby cierpiącej na bezdech senny. Za pomocą elektrody czuciowej stymulator potrafi zidentyfikować moment, gdy ruchy klatki piersiowej są intensywniejsze, czyli mówiąc prościej, gdy pacjent oddycha znacznie szybciej niż normalnie. Wówczas stymulator wysyła impuls do elektrody, znajdującej się w sąsiedztwie nerwu przeponowego. W efekcie dochodzi do przerwania cyklu przyspieszania oddechów, co w konsekwencji uniemożliwia bezdech. 

Urządzenie działa jedynie w nocy, kiedy chory śpi, i wyłącznie gdy znajduje się w pozycji leżącej. 

Czytaj dalej: Czy urządzenie pomaga i gdzie zapisać się na wizytę związaną z bezdechem
73-letniemu Krzysztofowi Jaworskiemu stymulator wszczepiono w grudniu 2013 roku. Teraz czuje się świetnie. – Poprawiło to komfort mojego życia – zapewnia wrocławianin. Osoba, która ma wszczepiony taki stymulator może w pełni korzystać z życia. Chodzić na basen, uprawiać sport czy latać samolotem.

– Mąż śpi spokojniej, w ciągu dnia nie jest zmęczony. Stymulator włącza się między godz. 23 a 5 rano – opowiada Krystyna Jaworska, żona pana Krzysztofa. Jedyny minus jest taki, że urządzenie działa na baterie. Kiedy się wyczerpią potrzebny będzie kolejny zabieg, który pozwoli na ich wymianę.

Urządzenie nie jest dostępne w normalnej sprzedaży. To innowacyjny projekt, którego wszczepianie prowadzi się tylko w wybranych miejscach na świecie, w tym we Wrocławiu, w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym przy ul. Weigla. Pacjentów do zabiegu kwalifikują sami lekarze, którzy porównując stan zdrowia zainteresowanych, wybierają tych najbardziej potrzebujących. – Projekt w czasie którego powstały stymulatory finansowany jest przez inwestorów ze Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski. Zabieg w tym momencie jest darmowy.

Osoby które podejrzewają u siebie bezdech senny, mogą zarejestrować się na wizytę u specjalisty. Rejestracja odbywa się od godz. 11 do 18 pod numerami telefonu: 71 76 60 513 lub 71 76 60 633.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezdech senny - lekarze z Wrocławia mają nowy sposób leczenia (ZOBACZ) - Gazeta Wrocławska

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
My
Polecam. Badania snu właśnie wróciliśmy z tego badania w miasku wiemy wszystko co się dzieje u męża podczas snu diagnoza postawiona odrazu wyniki jedna noc.
A
Ass
Znam przyczyny bezdechu i jestem w stanie wyleczyć go prawie natychmiast. Przynajmniej w moim przypadku lekarstwo, które zastosowałem umozliwiło mi natychmiast nabrać w płuca powietrze, a byłem już w stanie duszenia się nie tylko w czasie snu ale i na stojąco nie mogłem nabrać głębszego oddechu. Było to 7 lat temu. Moja dokumentacja potwierdzająca to jest w ośrodku w Krakowie. przy ul. Galla. Ale kogo to obchodzi. Moja wiedza może jedynie zniszczyć cały ten biznes.
O
Obs+cbs
Gdzie jest dziewczyna taka jak ja,
Gdzie jest dziewczyna co trąbę ma?
Od prawie roku śpię w masce i dobrze pamiętam pierwszą noc jak porządnie się wyspałem. Kupiłem najtańszego chińczyka, dziś jednak odżałował bym te dodatkowe dwa tysiace i kupił markowy sprzęt. Nie tam że źle działa ale mam wrażenie że ten na badaniu w szpitalu działał na mnie lepiej. Ponadto tu na wejściu mam filtr powietrza tylko ze zwykłej gąbki. Jestem alergikiem i czasem w środku nocy zdejmuje maskę bo mam zatkany/opuchniety nos. Może maska ustno nosowa coś zmieni...
O tym ze mogę mieć bezdech dowiedziałem się przypadkiem wypełniając w sierpniu prosty test w Internecie. Na wszystkie punkty odpowiedziałem twierdząco, szok! Aparat miałem już w kwietniu.
M
MarianPL
Polecam aparat CPAP wypożyczony lub kupiony w sklepie brandvital.eu. Pomogą, dobiorą, sprawdzą i przede wszystkim pokażą jak się obchodzić z tym sprzętem.
B
Bajka
Są ludzie ,którzy zawsze widzą jakiś spisek i to na każdym forum. Dla mnie sprawa bezdechu to ogromnie ważny problem. Nie jestem otyła , nie piję alkoholu , nie palę , nie mam krótkiej szyi a mimo to mam bezdech i to ciężki 26 AHI. Kiedy skarżyłam się na okropne bóle w okolicach nosa, ciągle budzenie siè w nocy i zmęczenie lekarze patrzyli z niedowierzaniem. Sama woadłam na to że to bezdech i poprisiłam o skierowanie. Na badanie czeka się z NFZ bardzo długo do 2 lat. Teraz mam CPAP. Nie jest to szczyt marzeń spać w masce i z rurą, ale wszystko jest lepsze niż zgon w trakcie snu a tak zmarła moja mama. Ja widziałam jej bezdechy tylko nie zdawałam sobie sprawy , że to tak groźne.

Bezedech nieleczony może zakończyć się śmiercią . Tylko kompletni ignoranci mogą uważać inaczej więc jak sie nie wie to lepiej nie zabieać głosu.
G
Gustaw
Dla mnie najlepsza okazała się terapia w Mille Medica w Warszawie. Chrapałem ładnych kilka lat, a jak już się tam zgłosiłem to okazało się, że to ostatni moment na leczenie. Uniknąłem chorób serca, na które jesteśmy narażeni przez bezdech.
k
ktoś
Oczywiście każdy może zamieścić własne poglądy,ale, proszę Cię,nie pisz takich głupot,że bezdech zaczyna się od chrapania.Sądzę,że spotkałeś się głównie z bezdechem obturacyjnym i dlatego tak piszesz,ale w takim wypadku zaznacz,że mówisz o tym rodzaju bezdechu,a nie pisz,że wszystkie rodzaje zaczynają się od tego samego.
K
Kazer
Bezdech zaczyna się od chrapania i niedrożnych górnych dróg oddechowych. Żeby temu się przeciwstawić trzeba pokonać w pierwszej kolejności chrapanie. W udrożnieniu nosa bardzo pomagają wkładki do nosa "zdrowy Antychrapacz". Dzięki nim można bez problemów oddychać przez nos podczas snu.
b
bezdech
cymbał do gazu
a
aa
poczytaj najpierw gienek o paraliżu sennym to będziesz wiedział, że Pablo raczej się nie czepiał, buraku jeden
M
Mońka
Mój mąż z kolei od zawsze chrapał tak, że brzmiało jakby się dusił, ale wydawało mi się, że to po prostu chrapanie i jedni chrapią tak, a inni inaczej, po czym pewnego dnia obudził się masakrycznie zmęczony i uznał, że chyba czas coś z tym zrobić. Znaleźliśmy klinikę MML, która specjalizuje się w leczeniu chrapania i ogólnie laryngologii, zrobili badania i rzeczywiscie wyszedł bezdech :/ teraz jest po zabiegach, ale jak tak czytam niżej to mogło się gorzej skończyć :? a MML jest nawet na fb jako Centrum Medyczne MML chyba, www to mml.com.pl
S
Sceptyczka
i czuje się dobrze i ma dobre wyniki, a już dobrze po 60 tce !
h
haiku
ja cierpię na bezdech nocny, oprócz tego okropnie chrapię, świszczę, gwiżdżę, cuda wianki, ale jako kobieta, publicznie nigdy się do tego nie przyznam. Mój mąż przyznał się kiedyś, że na początku naszego małżeństwa, słysząc odgłosy, jakie wydaję podczas snu, był przekonany, że w rzeczywistości jestem kosmitką, która nocą nawiązuje kontakt ze swoim statkiem kosmicznym-matką, przyczajonym na orbicie ziemi, bo twierdził, że istota ludzka nie jest zdolna do wydawania takich dźwięków:))))
S
SZWEJK
NA WSZYSTKO NAJLEPSZA JEST LEWATYWA.
G
Go
Raczej nie złapiecie frajerów, bo trochę zbyt mocno przegięliście z tym straszeniem, że jak się nie da zarobić tym geniuszom, to zaraz zagrożenie zdrowia i życia. Czyli szybka rejestracja pod wskazany numer i zakup albo ryzyko śmierci? Brak profesjonalizmu i obnażenie prawdziwej intencji przynosi skutek odwrotny od oczekiwanego. A zapłaciliście za reklamę tym rzekomo szczęśliwym nabywcom, czy, nie bo to pic? Skąd wiecie, że te inne urządzenia są gorsze, może powołajcie się na poważne światowe badania naukowe w konkretnych czasopismach medycznych. Żałosne!
Wróć na i.pl Portal i.pl