Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Ekolodzy nie chcą wycinki drzew

Violetta Pietrzak
Zdaniem ekologów, to fachowcy powinni decydować, czy ściąć drzewo. Trzeba ich szkolić
Zdaniem ekologów, to fachowcy powinni decydować, czy ściąć drzewo. Trzeba ich szkolić Grzegorz Jakubowski
Gdy jeleniogórscy ekolodzy zorientowali się, że protesty przeciwko wycince drzew nie są skuteczne, postanowili zmienić sposób działania. Teraz chcą współdecydować o tym, czy drzewo powinno iść pod topór. Zamierzają szkolić fachowców, którzy ocenią jego stan i to, czy konieczna jest wycinka. Od 20 listopada będą zbierać w Jeleniej Górze pieniądze na szkolenia i ekspertyzy.

- Jako organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska mamy prawo występować jako strona w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wycinki drzew - mówi Jerzy Niczyporuk z jeleniogórskiej Fundacji Ego-rozwoju ER. - Często usuwane są drzewa, które mogłyby rosnąć jeszcze kilkadziesiąt lat i nikomu by nie zagrażały - tłumaczy.

Ekolodzy podkreślają, że nie zamierzają bezczynnie patrzeć, jak giną nawet całe aleje starych, cennych okazów. - Często słyszę, że drzewo zagraża kierowcom - mówi Nieczyporuk. Jego zdaniem trzeba zachować zdrowy rozsądek. - Życie ludzkie jest ważniejsze - mówi ekolog. I zarzeka się, że nie będzie protestów, gdy pod topór pójdą drzewa zagrażające właśnie kierowcom. - Ale widziałem wielokrotnie, że wycinane są takie, które rosną za przydrożnym rowem. Nie ma uzasadnienia dla takiego działania - dodaje. Niektóre drzewa są wyjątkowo wartościowe i szczególnie takie trzeba chronić - wyjaśnia.

Z pomysłu ekologów zadowoleni są samorządowcy, którzy wydają zgodę na wycinkę drzew. Przyznają, że często są pod presją osób, którym przeszkadzają przydrożne buki czy olchy. Wsparcie ekologów bardzo im się przyda.

- Od lipca nie tak łatwo ściąć drzewo, bo po prostu komuś ono przeszkadza - mówi Zofia Świątek, sekretarz gminy Stara Kamienica. Bowiem nowelizacja ustawy o ochronie środowiska nakłada na gminy obowiązek uzgadniania każdej planowanej wycinki z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Decyzja o wycince jest zatem obwarowana wieloma warunkami. - Jeśli drzewo jest zdrowe, nie powinno zginąć pod zębami piły spalinowej - podkreśla pani sekretarz.

Najwięcej drzew znika przy drogach. Jak wyjaśnia Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, ma to poprawić bezpieczeństwo kierowców. Na liście GDDKiA jest do wycięcia 3943 przydrożnych drzew, które rosną w odległości mniejszej niż 3 m od krawędzi jezdni. Jest to niezgodne z przepisami. Wycięcie jednego drzewa kosztuje od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Dlatego drogowcy wycinają je stopniowo. Ekolodzy zamierzają to zastopować. Na razie zgłosiło się do nich 10 osób, które chcą pomóc. - Przejdą szkolenie. Nauczą się od fachowca, jak ocenić, czy drzewo trzeba ściąć, czy nie - mówi Nieczyporuk.

20 listopada w Jeleniej Górze rozpocznie się zbiórka pieniędzy na ekspertyzy stanu drzew (za jedną trzeba zapłacić ok. 200 zł). Do akcji włączyli się restauratorzy z Cieplic. W barze na pl. Piastowskim 24 w Cieplicach będzie można smacznie zjeść, a pieniądze w postaci dowolnego datku zamiast do kasy, wrzucić do puszki. Zostaną przeznaczone na ekspertyzy i leczenie drzew.

Osoby chętne wspomóc akcję ochrony starych drzew mogą kontaktować się w tej sprawie z Jerzym Nieczyporukiem: nr tel. 664-092 lub [email protected].

Nie tylko piła

Wycinka nie jest jedyną metodą poprawy bezpieczeństwa jazdy po drogach z rosnącymi blisko jezdni drzewami. Zanim piły pójdą w ruch, należy rozważyć inne środki:

-instalacja barier energochłonnych
- oznakowanie drzew tablicami odblaskowymi
- obniżenie dopuszczalnej prędkości (w Niemczech używany jest dodatkowy znak ostrzegający przed kolizją z drzewem)
- alternatywą dla wycinania wąskich alei, tam gdzie potrzeba poszerzyć drogi, jest poprowadzenie nowej jezdni równolegle, przy po-zostawieniu starej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska