Menu Region

Waszczykowski o tarczy antyrakietowej

Waszczykowski o tarczy antyrakietowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Witold Waszczykowski uważa, że polski rząd popełnia duży błąd opóźniając podpisanie porozumienia w sprawie budowy systemu obrony przeciwrakietowej na terytorium naszego kraju.
Wiceminister spraw zagranicznych, do niedawna główny negocjator w rozmowach dotyczących amerykańskiej tarczy antyrakietowej, potwierdza to co powiedział wcześniej w wywiadze dla "Newsweeka". Waszczykowski sugeruje między innymi, że sprawa tarczy jest rozgrywana politycznie, a nie merytorycznie. Jego zdaniem stronie rządowej chodzi nie tylko o to żeby porozumieć się z Stanami Zjednoczonymi, ale także o to, aby osiągnąć dodatkowe cele polityczne w rozgrywkach partyjnych.

W rozmowie z IAR Waszczykowski zasugerował, że szef polskiej dyplomacji stara się przeciągnąć rozmowy z Amerykanami. Wiceminister spraw zagranicznych dziwi się takiej postawie. Według niego bowiem, umowy końcowe które przywiózł z Waszyngtonu na początku lipca były bardzo dobre. Chodzi o umowę w sprawie budowy i utrzymania bazy antyrakietowej oraz o projekt deklaracji porozumienia polityczno - obronnego.

Zdaniem byłego negocjatora, jeżeli umowa ze Stanami Zjednoczonymi nie zostanie szybko zawarta, to nowa administracja USA może tę sprawę przeciągać. Waszczykowski uważa, że zanim nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zbierze odpowiednią ekipę, minie przynajmniej pół roku.

Wiceminister spraw zagranicznych twierdzi, że niepodpisanie umowy z Amerykanami byłoby przekreśleniem pracy trzech rządów. Waszczykowski przypomniał, że rozmowy z USA na ten temat zostały zainicjowane jeszcze w czasie rządów Marka Belki. Potem kontynuowały je ekipy Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się