Menu Region

Referendum na Litwie

Referendum na Litwie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Litwy Valdas Adamkus proponuje zwołanie referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa. Prezydent uważa, że powinno ono się odbyć w przyszłym roku razem z wyborami prezydenckimi.
Na Zjeździe Światowej Wspólnoty Litwinów w Trokach, prezydent Adamkus powiedział, że już wkrótce zamierza zwrócić się do marszałka Sejmu Czesłowasa Jurszenasa i zaproponować Sejmowi podjęcie decyzji w sprawie referendum.

W lipcu parlament litewski poparł weto prezydenta do ustawy o podwójnym obywatelstwie. Według nowych rozwiązań podwójne obywatelstwo przysługiwałoby tym obywatelom Litwy za granicą i ich dzieciom, mieszkającym w krajach, z którymi Wilno podpisałoby umowę o podwójnym obywatelstwie. Do tej pory Litwa nie zawarła tego rodzaju umów z żadnym z państw.

Prezydent Adamkus zawetował ustawę, która zezwałała na podwójne obywatelstwo Litwinom mieszkającym w państwach Unii Europejskiej i NATO, uzasadniając, że była ona sprzeczna z konstytucją. Ustawa zasadnicza przewiduje bowiem nadanie podwójnego obywatelstwa tylko w wyjątkowych przypadkach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się