Menu Region

USA wznawiają rozmowy o budowie tarczy w Polsce

USA wznawiają rozmowy o budowie tarczy w Polsce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Kowalczyk

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Amerykanie przylecą do Warszawy w środę lub czwartek. Ostateczne rozmowy z w sprawie tarczy antyrakietowej odbędą się jeszcze w tym tygodniu - dowiedział się dziennik "Polska". - Jest szansa na przełom - zapewnia nas wysoki urzędnik MSZ.
Informację o wznowieniu negocjacji potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Paszkowski.

Nasze MSZ liczy, że do Polski przyjedzie John Rood, szef Departamentu Stanu USA i główny negocjator w rozmowach z Polską w sprawie tarczy. Spotka się z kierującym naszą dyplomacją Radosławem Sikorskim. Minister osobiście przejął odpowiedzialność za negocjacje, po tym jak na przymusowy urlop wysłał dotychczasowego negocjatora wiceministra Witolda Waszczykowskiego.

Prezydent Lech Kaczyński podkreśla, że obecny konflikt rosyjsko-gruziński jest bardzo mocnym argumentem za usytuowaniem w Polsce elementów amerykańskiego systemu tarczy. Jego zdaniem wydarzenia w Gruzji pokazują, że Rosja jest państwem coraz bardziej złowrogim nie tylko dla Polski, ale też dla Unii Europejskiej i NATO.

Prezydenta wspiera PiS. Aleksander Szczygło, były minister obrony narodowej, podkreśla, że to, co dzieje się na Kaukazie, wyraźnie pokazuje, że nie należy ulegać naciskom Rosji, która stosuje i rozumie tylko argument siły. - Powinniśmy przyjąć tarczę, bo podniesie ona bezpieczeństwo naszego kraju - mówi.

Politycy Platformy nie chcą łączyć konfliktu gruzińskiego z negocjacjami. - Jedno i drugie nie mają nic wspólnego - ucina poseł Paweł Graś, członek sejmowych komisji obrony narodowej i do spraw służb specjalnych.

Jak się zachowa Sikorski? To zależy od odpowiedzi Amerykanów na nasze stanowisko w sprawie rakiet Patriot. Szef MSZ przekazał je do Stanów ponad dwa tygodnie temu. Od tego czasu strona amerykańska milczała.

Resort spraw zagranicznych ma nadzieję, że Amerykanie zmodyfikują swoją propozycję dotyczącą Patriotów - dowiadujemy się nieoficjalnie. Czy to oznacza zgodę USA na stałe umieszczenie baterii rakiet na naszym terenie?

Rząd nie zmienił swoich warunków. W rozmowie z "Polską" Bogdan Klich, szef resortu obrony, przyznaje, że nasze minimum w sprawie tarczy to jedna bateria Patriotów stale stacjonująca w Polsce oraz sojusznicze gwarancje pomocy USA w przypadku konfliktu zbrojnego. Przyznaje też, że finału rozmów można się spodziewać "niebawem".

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tarcza niekoniecznie.

+29 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tera Polska (gość)  •

Moim zdaniem w momencie zgody na amerykańską tarczę antyrakietową narażamy sie na retorsje gospodarcze ze strony Rosji w postaci drogich paliw i nałożenia embarga na polskie towary co w konsekwencji przyczyni się do pogłębienia kryzysu ekonomicznego naszego kraju i podniesienia cen.Parlamentarzystów to nie obchodzi bo " Parlament i rząd się wyżywi".Chcę również przypomnieć że Stalin był Gruzinem i za bardzo życiem ludzkim i narodami się nie przejmował.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tarcza nas nie obroni

+26 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

żółty (gość)  •

Tylko nasza silna armia i uzbrojenie własne mają szansę obronić nasze terytorium przed wejściem obcych wojsk.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tusk - człowiek z zasadami

+31 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karmel (gość)  •

Nie wiem jak Wy, ale ja popieram premiera Tuska ze wszystkich sił. On jako jedyny polityk umie dotrzymywać obietnic. Słuchając tego co mówi ja mu naprawdę ufam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

coś tutaj nie gra!

+33 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

apatryda (gość)  •

Ludziska, opamiętajcie się. Od dnia likwidacji ZSRR nie ma na świecie żadnych Sowietów! Można mówić o Rosjanach, Litwinach, Łotyszach .... ale nie o Sowietach. Jeżeli zaś rakiety Patriot są tak dobre jak F-16 to niech sobie zostaną tam gdzie są, Chyba, że chodzi o utylizację złomu daleko od domu. Ciekawe, dlaczego Rosjanie wkraczając do Płd. Osetii są be a Amerykanie najeżdżający m.in. Irak są cacy? Nie sądzę żeby wkroczenie wojsk rosyjskich do Osetii miało jakiś związek z planowanym rozmieszczeniem "tarczy" w Polsce i Czechach. Pamiętam początek lat sześćdziesiątych kiedy to Sowieci zaczęli instalować swoje rakiety na Kubie. Dużo nie brakowało, żeby dzisiaj Ziemia była zagubioną w Kosmosie bezludną planetą. Amerykanie zachowywali się mniej powściągliwie niż dzisiaj Rosjanie. I to by było na tyle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Z tarczą czy bez..

+29 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tera Polska (gość)  •

Moim zdaniem Polska na wypadek agresji sowieckiej z tarczą czy bez i tak zostanie osamotniona podobnie jak to miało miejsce we wrzesniu 1939 roku zdana na majora Sucharskiego i innych patriotów a sojusznicy będą nas tylko poklepywać po plecach i mówić że jestesmy najlepszymi żołnierzami na świecie zdradzając w Jałcie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na wojnie można dobrze zarobić

+25 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Machaj (gość)  •

Polska zgadzając się na amerykański system obrony antyrakietowej niczym już nie zaskoczy rosyjskiego niedżwiedzia.Rosjanie wojnę z Gruzją traktują jako swoisty poligon doświadczalny.Walczą z żołnierzami którzy zostali uzbrojeni i wyszkoleni przez amerykańskich specjalistów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bez tarczy grozi nam inwazja

+30 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yeti (gość)  •

Tylko tarcza zapewni Polsce bezpieczeństwo. Bez tego grozi nam Sowiecka inwazja. Teraz to chyba już jasne i nikt nie powinien mieć złudzeń!

odpowiedzi (0)

skomentuj